| Robi673547 a întrebat:

Salut.
Am o problema.
Astazi am vrut sa descarc ceva de pe net si s-a mai descarcat ceva in plus, l am deschis si mi am infestat pc ul cu virusi.
Am dat scan cu malware si imi da crush la el.
Si acum am dat cu avast si imi spune "vulnerable to wanna cry/ double pulsar attack
- router askey afectat de " misfortune coocie"

Ma poate ajuta cineva? Skype/discord/ whats app.
Scuzati categoria daca e gresita.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai Windows 8 sau 10, poți să resetezi sistemul de operare, practic tot se reinstalează, dar durează mai puțin.

Ar fi o soluție pentru viruşi mai mici, cum sunt reclamele şi extensiile care apar automat în browser. Cu un antivirus scanezi computer-ul şi vezi care sunt fişierele infectate. Apoi descarci un program, Revo Uninstaller Pro, iar cu acela ştergi fiecare fişier cu viruşi (sursa viruşilor). în cazul tău nu cred că funcționează, totuşi.

| Robi673547 explică (pentru anonim_4396):

Am reusit. Merge totul bine acum.
Cu un videoclip din 2013laughing.

| adi1990 a răspuns:

Reinstalare windows cu formatare hdd

| Robi673547 explică (pentru adi1990):

Nu pot sa scap de ei? nu am un windows acum

| adi1990 a răspuns (pentru Robi673547):

Din ce spui tu ala e un virus destul de periculos, fara formatare hdd nu prea poti face nimic

| Robi673547 explică (pentru adi1990):

Mda. Mersi frumos.
Daca nu mai raspunde nimeni cu ceva folositor iti dau funda.