| IonutYou a întrebat:

Salut,am o problema cu placa audio device : Audio Device on High Definition Audio Bus, nu imi merge.Langa el apare un semn al exclamarii intr-un cerc galben! Cand aveam win recomandat pentru PC(Vista)sunetul mergea, dar acum cu XP SP2 nu merge.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Dezinstalezi driverele din Device Manager.
Click pe STart, scrii device manager, mergi la Sound, video and game controller, dublu click pe el, apoi click dreapta pe placa ta audio> Uninstall.
Restartezi serviciul Windows Audio. Click pe Start, scrii services.msc mergi la Windows Audio şi dai Restart. Faci asta cu restartul înainte de reinstalarea driverului cât şi după.
Dacă nu mai ai CD cu driverele poţi folosi Drp.su, e program gratuit, ce instalează automat driverele.

2 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ai încercat să reinstalezi driverul pentru sunet din Device Manager? Sau nu ai unul compatibil?
Windows recomandat? Asta ar fi valabil pentru laptopuri doar.

Pentru drivere poți încerc drp.su, grauit și foarte bun.

| IonutYou explică (pentru DDCC):

Da am incercat sa reinstalez, dar inaine de a reinstala trebuie dezinstalat si nu pot sa il dezinstalez! PS:Windows recomandat pentru PC meu este Vista!

| DDCC a răspuns (pentru IonutYou):

Dezinstalezi driverele din Device Manager.
Click pe STart, scrii device manager, mergi la Sound, video and game controller, dublu click pe el, apoi click dreapta pe placa ta audio> Uninstall.
Restartezi serviciul Windows Audio. Click pe Start, scrii services.msc mergi la Windows Audio şi dai Restart. Faci asta cu restartul înainte de reinstalarea driverului cât şi după.
Dacă nu mai ai CD cu driverele poţi folosi Drp.su, e program gratuit, ce instalează automat driverele.