| MIhaitza81 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.

De ce am lag pe jocuri?
Primul windows instalat nu mi-a facut probleme. Jocurile mergeau perfect, aveam 150fps+ pe League of Legends, dar aparent am instalat pe el ceva gresit si s-a stricat.
Am reinstalat windows-ul, cu exact aceleasi drivere bagate in windows-ul vechi, dar ce sa vezi... Pe League of Legends am 40fps. De ce se intampla asta? Am incercat, l-am schimbat de vreo 3 ori, tot asa face, cu 4gb ram, procesor quadcore 3. 6ghz, placa video amd de 4gb sa ai 40fps pe lol si cam 50 pe samp? Nu prea cred ca e normal, va rog, sfatuiti-ma, ce ar trebui sa fac sa scada lag-ul asta infect? Nu ca ma deranjeaza prea mult, dar atunci cand stiu ce poate pc-ul meu si cand vad cum lucreaza parca o iau razna!
Dau funda, ce vreti voi, numai sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa-l scanezi cu un antivirus gen Bitdefender, cu un antimalware de la malwarebytes?
Apoi ccleaner, curatare, stergere registri de erori, o defragmentare a tuturor partitiilor HDD, si apoi vezi daca functioneaza tot ingreunat, o curatare de praf eventual/schimbare pasta termoconductoare daca ai asa ceva, si te pricepi sa o schimbi.
Daca nu apeleaza la un service specializat in calculatoare.

3 răspunsuri:
| AdreAdre a răspuns:

Nu cred ca ai tu placa video de 4GB. Chiar daca ai avea, nu conteaza cata memorie are, conteaza performanta, o placa video de 256MB poate fi mai buna decat una de 1GB de exemplu. Cred ca ai nevoie de driverul placii video, daca nu l-ai instalat deja. Iti face lag ca ai driverul default din windows.

| PopescuAlin a răspuns:

Curata-l de praf

| Adise24 a răspuns:

Probabil ca atunci cand ai reinstalat windows-ul ai instalat si un mic update care iti consuma mult din memoria ram