| yonutz6399 a întrebat:

Am un laptop cu Intel Pentium(R) Dual-Core CPU T4400 2.2 Ghz, Ram 4(3 utilizabili), sistem de operare Windows 7 32-bits, placa video NVIDIA GeForce 310M.
Ar merge un joc cu necesitati tehnice(minime): Windows 7/8 64-bit, Intel Core 2 Duo @ 3.0 GHz, NVIDIA 8800GT or AMD/ATI Radeon HD 5750.
Va rula? Sau daca nu, ar fi o diferenta mare ca sa merite sa il cumpar(jocul) si sa se blocheze?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Problemele tale sunt in 3 locuri pentru acest joc:

1. Sistemul de operare: si anume tu ai windows 32 biti si conform modului de accesare al memoriei in cazul sistemelor pe 32 de biti, acestea nu pot depasi 4 gb ram (pentru windows o sa ai 3.5). In cazul sistemelor 64 de biti acestea ajung pe la 190 de gb de ram.

Daca jocul este facut pentru 64 de biti, in cazul in care va rula, s-ar putea sa acceseze memorie suplimentara pe care windows-ul nu este capabil sa i-o ofere. Deci s-ar putea bloca sau ar putea intra in memoria virtuala si sa se extinda pe disc, ceea ce inseamna ca o sa mearga de tot rahatul.

2. Placa video. Placa ta are performante sub placile indicate de joc. Deci ar trebui sa mearga ca vai de capul lui sau la o calitate de nu va merita sa te uiti la el.

3. Procesorul cerut de joc este mai performant. Practic este generatia urmatoare de procesor, fata de ceea ce ai tu.

Daca stai si te uiti per total, esti sub minim in 3 din 3 cerinte minime ale jocului.

In conditiile astea vrei sa iti si mearga bine jocul?

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Configuratia pc-ului tau e buna sau cel putin asa pare pentru ca nu ai zis ce memorie are placa video de care depind cel mai mult jocurile!
Daca ai memoria placii video minim 1 gb atunci DA ar merge multe jocuri! Bafta!

| yonutz6399 explică (pentru lpavel):

Cum aflu cat e memoria placii video?

| lpavel a răspuns (pentru yonutz6399):

Cu un program, ex : Siw! - functioneaza numai cu net! Bafta!

| yonutz6399 explică (pentru lpavel):

Am 512 Mbsad
Daca am laptopul pe 32 bits va merge un joc cu cerinte de 64 bits?

| lpavel a răspuns (pentru yonutz6399):

Ar merge daca ai avea memorie video mai mare, dar asa sigur NU! Sorry!

| cristimihailov a răspuns:

Doar ca si chestie, memoria video la ambele placi este aceeasi. Dar nu memoria este problema, ci performanta lor.

Placa ceruta este mult mai performanta decat cea pe care o ai tu.