| GoalkeeperBoy a întrebat:

Salut.
Am un procesor Intel core 2 quad q9550 fara overclock.
De ce se incalzeste procesorul mai ales in jocuri solicitante precum gta 4, 5,Battlefield,etc.Dupa aproximativ 15 minute de la intrarea in gta 5 temperatura trecea de 55 de grade.
Am schimbat pasta termoconductoare de ogramada de ori, am fixat coolerul gammax 300 de nu stiu cate ori si degeaba
Coolerup nu are pinii aia albi de prindere rupti.Sa fie de la cooler poate nu sta bine desii l-am tot montat, de la pasta? Sau mai rau poate fi de la sursa?

3 răspunsuri:
| CrappinMorth a răspuns:

Crezi ca 50+ grade e mult? Pfoai. E VIATA.
Mie imi sta in 70, uneori ajunge in 80. Inainte, cand aveam overclock mai mare si stabil, imi ajungea in 90 si mi se inchidea PC pentru ca racirea nu era suficienta nici cu un hyper 212 evo.
Deci stai linistit, n-are nici o problema. Daca iti ajunge in 70, atunci sa incepi sa te ingrijorezi.

| GoalkeeperBoy explică (pentru CrappinMorth):

Dar de ce se incalzeste asa totusi? De la sursa sau de la airflow-ul prost din carcasa? Nu cred ca nici acum nu e pusa bine pasta si montat bine coolerul findca vad ca si hdd si placa de baza se incalzesc

| CrappinMorth a răspuns (pentru GoalkeeperBoy):

Omule, nu are nimic. Procesoarele se incing, e logic. Nu are nici o problema. Nu are probleme cu pasta, airflow sau alte chestii.