| DdDdH a întrebat:

Am un procesor pentium 4 3.0 ghz, poate fi dual-core? Eu stiam ca procesoarele mai vechi genul asta nu au cum sa fie dual-core, insa in: start/run/dxdiag scrie Intel pentium 4 3.00 ghz (2 CPus) si in coumputer/manage/device manager/processors, arata 2 seri. Am 2gb ram, placa video ATI HD 5550 1024 mb, nu e pc meu, este al unui verisor si cand am vazut ca apare dual am zis hai sa incerc cateva jocuri... Am luat Mafia 2, mergea medium-high, m-am mirat. dupa am luat Far Cry 3, mergea low-medium, a urmat Shaun white snowboarding, medium-high, nu am inteles nimic din asta. Am luat fifa 14, am observat ca mergea in reluare chiar daca il aveam low, medium sau high, fifa 10, pes 10 mergeau medium-high, la toate jocurile mentionate pe game debate mi-au dat nota 2-3 la procesor. Deci eu pana acum stiam ca nu exista dual core la procesoarele 2003-2004 genul astuia. deci de aia am pus aceasta intrebare, sper sa ma ajutati si voi. Poate fi o eroare de system ceva? Sau nu stiu eu chiar nimic despre procesoare? Thxwinking

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Nu exista Pentium 4 Dual-Core. Iti arata 2 nuclee deoarece procesorul are o functie numita Hyper-Threading care genereaza un nucleu logic nu fizic. Bineinteles, Pentium 4 cu HT e mai bun decat unul fara. Eu am putut juca urmatoarele: Assassin's Creed 1, Crysis 1, Portal 2, Prince of Persia 2008, Prince of Persia The Forgotten Sands, StarCraft 2.

| DdDdH explică (pentru Zangetsu):

Ok, mersi mult, m-ai ajutat sa inteleg. Baftawinking

1 răspuns: