| Patoi_Marian_1998 a întrebat:

Salut! As dori sa-mi achizitionez o placa video rtx 3060, iar eu am o placa de baza Asus Prime H310M-A slot pci express 3.0 iar placa are 4.0. Nu stiu daca ar functiona sau doar isi va pierde din viteza. Va rog ajutati-ma!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Din fericire, placa video RTX 3060 poate fi folosita cu succes pe placa de baza Asus Prime H310M-A. Placa de baza vine cu un slot PCI Express 3.0, care poate suporta vitezele de transfer ale plăcii video. Acest lucru înseamnă că placa video nu va pierde din viteză și va funcționa la fel ca orice altă placă video.