| Raluca2814994 a întrebat:

nu prea ma pricep la pc-uri, din acest motiv intreb aici... se poate adauga un ssd m2 pe o placa de baza ASUS PRIME H310M-K R2.0?
Am deja un ssd normal si as dori sa adaug un ssd pe m2, dar nu stiu daca are aceasta placa de baza slot pentru ssd m2... nu prea ma pricep.
Mersi frumos pentru raspuns, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Twatwaffle a răspuns:

Din câte văd pe site-ul producătorului, nu pare să aibă slot m2.
https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-H310M-K-R2-0/specifications/
Există posibilitatea să cumperi un adaptor de slot m2 care se poate introduce într-unul dintre sloturile PCIe ale plăcii de bază, așa încât să poți introduce SSD-ul.
https://www.cel.ro/......7ND0nNA-l/

| Raluca2814994 explică (pentru Twatwaffle):

Multumesc fain pentru raspuns, mai am o intrebare pentru tine, sper sa nu te deranjez.
Daca cumpar acel adaptor si ssd-ul, scad din performantele ssd-ului cu acel adaptop pe placa de baza?

| Twatwaffle a răspuns (pentru Raluca2814994):

În general, portul PCIe (de unul singur) ar trebui să fie suficient pentru capacitățile unui SSD (chiar și M2), însă probabil calitatea adaptorului va influența într-o anumită măsură viteza. Nu cred că vei observa diferențe, ca utilizator obișnuit, în schimb, fără să faci teste de performanță cu și fără adaptor. Îți sugerez să cauți review-uri pe Amazon pentru modele populare de adaptoare (care sper că se vând și la noi), multe dintre ele au screenshoturi cu teste de performanță din care-ți poți face o idee.
Spre exemplu https://www.amazon.com/......B00MYCQP38

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca are placa mai multe s-ata poti pune cate SSD vrei

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Placa de bază nu are slot M.2.
În poză cât și în descriere nu este menționat.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu ai slot m2 pe placa de baza, deci nu, ia ti un ssd Kingston pe sata 3