| xXAndr3y98Xx a întrebat:

Salut, As vrea sa-mi dati niste pareri despre aceasta configuratie de pc : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2559506/
Ps: HDD am deja de 1TB (daca o sa ziceti ca ssd-ul e nu e suficient).
Vreau sa-l folosesc mai mult pentru office si putin gaming.(adica oricine se mai joaca si un joc acolo, dar sunt multumit sa le joc si pe low-mediu, nu ma intereseaza high/ultra) In rest sunt curios ce ziceti si voi, despre acest sistem.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Ai ales foarte bine, glumesti cand te referi la low-mediu in jocuri, cu el o sa joci marea majoritate din jocuri pe full la 1080 rezolutie. Carcasa este super o am de un an si o recomand cu caldura, filtreaza aerul foarte bine, ventilatoarele sunt silentioase si multe :), la procesor daca adaugi un cooler il poti duce lejer la 4Ghz, placa de baza si cea video sunt in regula si nu o sa ai probleme cativa ani buni la performantele din jocuri. SSD-ul este suficient pentru toate aplicatiile si windows. Totusi nu recomand sa cumperi ramul acela, iti ocupa doua sloturi si sunt scumpi, ramul se ieftineste destul de repede, cumpara cel mai ieftin ram de 8 GB uite cum e asta : http://www.pcgarage.ro/memorii/crucial/8gb-ddr4-2133mhz-cl15-single-ranked/
si mai incolo mai pui pana la 64 GB, daca ocupi acum 2 sloturi te limitezi mai incolo la 16GB maxim sau trebuie sa ii schimbi si pe astia care ii cumperi acum. O sa zici ca sunt dual channel, este adevarat acum (diferenta intre ce vrei tu sa cumperi si ce iti recomand eu este mica ), dar maine 16GB (doua de 8) o sa zboare pe langa ce cumperi astazi. Si mai am o mica problema cu sursa, este buna ce ai ales tu dar prea scumpa la ce ofera uite aici ceva la fel dar mai ieftina : http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm500-tx-80-plus-500w/
Are aceleasi clasificari si eficienta dar are mai multe protectii.
Cu diferenta de bani cumperi un cooler pentru procesor sau inca un ram de 8GB, tu alegi

| xXAndr3y98Xx explică (pentru Ironwin):

Multumesc frumos de parere, dar am uitat sa precisez ram-ul nu o sa-l mai schimb adica daca bag 8GB ram, cu 8gb ram raman. Poate. poate pe viitor la 16gb dar mai mult nu. de aia am ales niste rami mai buni si sa fie in dual channel.

6 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

In locul tau as inlocui acel i3 si as mai astepta putin sa imi iau un i5 7500 kaby lake, nu de asta dar sa ai un miv bottleneck

| xXAndr3y98Xx explică (pentru alexboss2020):

Neah, ma multumesc cu i3-ul asta.

| Mihai1810 a răspuns:

In locul tau as inlocui acel i3 cu un pentium g4560 e la acelasi nivel doar ca la jumate de pret, dar schmband procesorul v-a trebui sa schimbi si placa de baza cu una cu chipset b250. De asemenea o sursa ca asta http://www.pcgarage.ro/......onze-500w/ si o carcasa ca astahttp://www.pcgarage.ro/carcase/deepcool/tesseract-bf-black/ sunt suficiente.

| xXAndr3y98Xx explică (pentru Mihai1810):

Am observat si eu asta. dar am zis hai totusi sa aleg i3-ul asta. am inteles ca e putin mai bunicel si da rezultate bune, si parca il vede ca un quad core, in loc de dual core.

| Mihai1810 a răspuns (pentru xXAndr3y98Xx):

Diferentele sunt foarte mici, si mai e o chestie placa de baza pentru acel pentium are chipset superior iar un viitor upgrade de procesor va fi mai facil.