| addryanboss a întrebat:

As vrea vara asta sa imi fac un server de metin 2 si am urmatoarele intrebari:

1)Un server prin hamachi e non-stop sau e ca unul pe ip
2)Serverul prin hamachi e gratis?
3)Daca fac serverul pe ip si o sa ii dau si unui bun prieten serverul(adica tot ce o sa am eu o sa aiba si el), daca inchid eu calculatorul si el inca e la el o sa fie serverul on?

Mersi mult pentru raspunuri!

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Raspunsurile.
1 Un server de Hamachi (este pentru incepatori, ca sa stii cum sa faci un servar).
In caz ca nu ai Ip static (Ip care nu se schimba) il faci prin Hamachi servarul daca ai IP static il faci prin Ip.
Cei mai mult fac servarul prin Ip (ca lumea sa conecteze mai usor) fara prin hamachi care multi nu stiu cum sa se conecteze la el.

2 Servarul prin Hamachi (daca il faci la tine in calculator) da este gratis daca cumperi un host (sigur platesti si iti faci acolo servarul) daca hostul este unul dedicat.
Daca il faci la tine in pc este gratis (hamachi).

3 PSbig grinaca faci servarul prin IP (servarul tau va fi On) daca dai la prietenul tau servarul desigur nu-i va merge ca Ip lui difera cu al tau.

Fiecare servar merge numai la un system (altfel daca prietenul tau si tu faceti pe systeme diferite).
(El laptop si tu Pc sa zicem) si presupunem ca aveti acelasi IP ce se intampla daca deschideti servarul si faceti acelasi setari.
Simplu vor fii batalie de Ip (si niciun servar nici al tau nici al prietenului tau nu va functiona).

Un server de Metin2 pe un system de operare si atat nu poti multiplica servarul sa mearga mai multe pe alte systeme de operare sau alte Ip ca va da eroare sau nu va functiona niciunul.

Sper ca te-am lamurit.
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

3 răspunsuri:
| Cherry94 a răspuns:

Hello, am avut si eu servere de metin deschise acum sa iti spun cate ceva: un server hamachi e free, dar e mai usor sa il faci n-n-hamachi, ideea de a partaja baza de date cu tot cu prietenul tau e riscanta pentru ca orice modificare in navicat de pe calculatorul tau si al lui poate da crash la baza de date si host-ul ai putea sa il faci mai usor la o firma de hosting (eu am folosit cehost) unde te costa 5Euro pe luna + 7Euro protectia garantata pentru baza de date si asistenta, ideea e ca banii acestia ii poti face din donatii sau poti oferi GM playerilor care platesc hostulwinking si mai si ramai cu bani.

| addryanboss explică (pentru Cherry94):

Poate ca o sa il platesc dupa ce o sa devina mai popular dar sa il platesc asa si sa nu am playery nu imi convine...

| Cherry94 a răspuns (pentru addryanboss):

E o investitie de inceput cu risc, poti aduce prieteni si sa va combinati la plata hostului.