| Florin384 a întrebat:

Azi mi-am luat o placa video R9 270 iar cand o pun in slotul pci-e merge dar eu am monitor care are vga iar aceasta placa are doar hdmi + dvi si alte porturi. Am pus portul vga in placa de baza si monitorul nu se deschide, am incercat si cu placa mea video veche gt 710 si tot nu merge cand bag vga-ul in placa de baza ci doar daca pun vga-ul in placa video deci daca iau un adaptor de la hdmi la vga se va deschide monitorul?

1 răspuns:
| ST0IAN a răspuns:

V-a merge cu un adaptor! Daca ai băgat vga-ul in placa de bază practic calculatorul folosește placa video integrată care probabil la tine nu exista sau este stricată, mai are si alte sunete ciudate daca nu pornesc nici măcar ventilatoarele atunci trebuie verificat ramul.