| Gabi16 a întrebat:

am o placa video care are 4 porturi, 2 dvi si 2 hdmi, o sa vreau sa imi iau un monitor dar chestie e ca monitorul e VGA. Daca imi iau un adaptor DVI-VGA o sa se schimbe din VGA in calitate DVI? adica o sa ruleze DVI? Multumesc

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Despre asta vorbesti?:

http://i.walmartimages.com/i/p/00/72/28/68/35/0072286835463_500X500.jpg

pai se cam schimba dar, nu cine stie ce, de ce nu cauti un monitor cu hdmi de ex.

vezi un pic aici:

http://reviews.cnet.com/......to-choose/

| Gabi16 explică (pentru stlucian):

Deci vreau sa imi iau un monitor si placa mea video are 2 porturi DVI si 2 porturi hdmi, si monitorul are doar un singur port si anume vga, si am inteles ca am nevoie de un adaptor si un anume dvi-vga cu 10 lei, si pe mine ma intereseaza daca iau adaptorul asta o sa fie format dvi? hdmi e prea scump, un monitor gata facut cu hdmi iar e prea scump.

| stlucian a răspuns (pentru Gabi16):

Am inteles asta cu placa ta video. Diferenta consta in:
VGA-ul de la monitor este pentru semnal analogic si nu suporta toate rezolutiile si cadrele pe secunda ca un DVI care este pentru semnal digital.Deci folosirea adaptorului nu va reda ce poate placa te video pe un monitor(normal). Adica nuante/pixeli/contrast/frame-uri/etc.

Convertor DVI-VGA va permite un monitor cu o conexiune VGA pentru a conecta la un computer şi placa video, având o conexiune DVI. Convertor practic "transformă" semnal video astfel încât acesta este compatibil cu ambele calculatorul şi monitorul.

Deci cu 10 lei o sa ai un monitor normal ca rezolutie(de aceea sunt si mai ieftine) si o placa care lucreaza la 1/2 din capacitate sa zicem.
Oricum pentru jocuri/filme de orice rezolutie e OK

| Gabi16 explică (pentru stlucian):

Uite acesta de aici are VGA si DVI incorporat am sa il iau pe acesta http://www.flanco.ro/......lsb25.html dar am citit undeva ca VGA si DVI nu au sunet, ci doar hdmi au sunet.pai eu am boxe la pc+casti, si eu stau mai mult cu castile, hdmi e doar ca sa se aude sunetul de la monitor nu? placa de baza are sunet integrat si am boxe+casti asta stiu eu ca e sunetul nu? deci monitorul asta ar fi bun atunci nu tinand cont ca are si vga si dvi nu? Mersi

| stlucian a răspuns (pentru Gabi16):

Da e OK pentru ca multe monitoare nu au dif. incorporate si e mai bine. Daca vrei am sa-ti caut eu unul pana in 400 lei dar nu Philips si tot de 17". Philips nu e o firma pentru monitoare! Poate pentru TV/Device audio da dar nu pentru monitoare