| Remus12345 a întrebat:

Caut o opinie avizata, nu doar o părere.
Care laptop este mai bun?

MSI GF75 Thin 10SER-295XRO
16 gb Ram
144 MHz ecran
2060 Placa video
512 ssd

Sau Asus Scar II GL504GV-ES020 cu aceeași configurație?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

1.MSI am vazut ca e de 17" iat Asus de 15",,, conteaza mult M chace ul de la procesor si generatia ...generatia este data de cel 4 sau 5 cifre dupa frecventa cpu de ex 8750 e gen a 8 a, 10500 gen a 10.
2.Vezi care are pe placa de baza slot nvme https://petech.ro/nvme-vs-m2-vs-sata-ssd-diferente/
3.Memoria ce vrecvente au 2100, 2666 etc Conteaza acel slot de conectare nvme pe placa de baza pentru ca poti aduga ssd ul nou.Eu asa alege la prina vedere MSI pentru ca ai ecranul mai mare si conteaza mult dar trebuie si toate componentele

| Remus12345 explică (pentru marinaru777):

E ciudat ca Asus scar 2 e redus de la 12 000 la 6700 RON iar MSI e la același preț. Eram curios dacă diferența de preț e doar de la brand sau de la calitatea componentelor... Oricum mersi de sprijin