| Wo0W a întrebat:

Salut cum imi dau seama ce procesor mi se potriveste la placa de baza eu am un procesor amd athlon(tm) 64 3200+ si vreau sa il inlocuiesc cu unul mai bun ma gandeam la amd athlon 64 x2 4200+ dar nu stiu daca se potriveste

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Iti dai seama dupa socket-ul placii de baza si al procesorului. Daca nu stii ce socket ai descarca CPU-Z care il va detecta: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Dar daca spui ca ai anthlon 3200+ ar trebui sa ai socket 754. Din pacate nu poti face upgrade la 4200+ doar daca iti iei si o placa de baza noua cu socket AM2 sau AM3. Uite aici lista de socket-uri a procesoarelor anthlon: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_64_microprocessors

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi omule ce placa de baza ai!

| Wo0W explică:

M-am uitat acum si este socket AM2 (940) deci se potriveste athlon 64 x2 4200+? lasa-mi id tau daca e sa nu stiu unele lucruri te mai intreb pe tine daca nu te deranjeaza