| alinush_3461 a întrebat:

Vreau sa imi schimb placa video ca e foarte slaba e de 128. si nu stiu daca se poate. Placa video :128mb PCle Modem 56k FDD 3.5 Procesor Athlon 64 3200+939PIN Ram 1GB Placa de baza 939. Astept pareri.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Dar scrie destul de clar dupa parerea mea
Placa video :128mb PCle

poti sa-ti cumperi orice placa video pe PCI-E. gasesti multe oferte la 100 de lei, de 512 mb sau 1 gb. ai un slot pci-e, deci nu exista motiv sa nu-ti mearga. dar va trebui sa-ti cumperi si un pc nou la un moment dat pentru ca e doar o problema de timp pana ce ti se va strica o piesa (placa de baza, HDD, sunet etc)

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ne spuneai denumirea placii de baza era mai interesant de cat toate celelalte. Fara denumirea placii nu prea poti sa dai raspunsuri. Oricum o placa de 512 poti sa-ti iei dar nu stim de care. Nu stiu ce slot ai.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Desteptul de Rigel ti-a dat un sfat gresit. Placa video are urmatoarele atribute: -capacitate masaurata in Mb sau Gb;
-latimea de banda masurata in biti;
-frecventa procesorului masurata in Mhz;
-frecventa masurata in Mhz.
Cu frecventa placii video e bai! Daca magistrala placii de baza suporta numai frecventa de 400 Mhz si placa video are 800 Mhz este ca atunci cand vrei sa mergi cu 100 Km/h cu masina pe o magistrala plina cu masini care merg cu 40 Km/h. Nu vei putea depasi nici cu dat dracu'. De asta era importanta denumirea placii de baza. Ce ai scris tu acolo (939) este socketul placii si al procesorului dar nu este denumirea ei. Ea se poate numi spre exemplu: Gigabyte G41M-ES2L. Sloturile (locul unde se pune placa video) suporta mai multe frecvente depinzand de varianta. Daca stiu denumirea placii pot afla varianta si implicit frecventa.

| alinush_3461 explică (pentru Salontanul):

Gigabyte Radeon x300 e placa video

| Salontanul a răspuns (pentru alinush_3461):

Eu ti-am zis de denumirea placii de baza. N-ai citit ce ti-am scris mai sus. Ia programelul CPU-Z, instaleaza-l si uitate la mainboard/ model si spune-mi ce scrie acolo.

| alinush_3461 explică (pentru Salontanul):

Gigabyte Technology Model K8T890-8237

| Salontanul a răspuns (pentru alinush_3461):

Placa ta are slot AGP si nu PCI-e. In situatia asta e cam grav. Nu prea gasesti placi video bune. Cauta pe Okazii. Nu vei gasi la magazine poate din gresela. Uite aici: http://www.okazii.ro/cautare/placa+video+agp+512.html

| Andrei7520152 a răspuns:

Decat daca e integrata. atunci n-am zis nimic