| NuAmBaniDeNume a întrebat:

Cum sami configurez un router de la romtelecom model HG520s, sa nu mai fure net prin wifi! am pus eu niste optiuni... de ex: am dezactivat wirelles, am setat la WLAN modul de securitate WPA2-PSK... dar tot pot sa se conecteze de pe telefon la netul meu. Mai exact cum as putea sa-mi pun parola pentru wifi! DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| TelekomRO a răspuns:

Pentru a cripta reteaua wireless este necesar sa urmati etapele descrise mai jos:
Conexiunea intre modem si pc trebuie realizata folosind cablul de retea.
Se acceseaza interfata de administrare folosind adresa 192.168.1.1, urmat de user si pass (predefinit admin/admin)
In pagina principala se acceseaza Basic (meniul din stanga) -> Wireless LAN, in campul Authentication Type se alege tipul de criptare dorit dupa care, in functie de tipul criptarii, apar mai jos campul/campurile pentru cheile de criptare.
Pentru salvarea setarilor se apasa butonul Submit.

| NuAmBaniDeNume explică (pentru TelekomRO):

Deci am facut cum mi-ai zis! am selectat WPA2-PSK am lasat Encryption : TKIP si apoi la Pre-Shared Key presupun ca este parola ( Am pus o parola dar nu imi apare criptata, ci "se vede " parola. Iar cand eu sau prietenii sau etc. vor sa se conecteze la Wi-Fi pot lua net gratis! Am vazut la toti la Wi-Fi ca este securizat! Ar trebui sa sun la ROMTELECOM? sau ce as mai putea face?

| MaTLe a răspuns:

Pai in primul rand iti scrii ip sus in google. Dupa o sa iti ceara user si parola, le bagi si dai la basic si dupa dai wireless lan si cauti acolo.