| StefanL a întrebat:

Salut.De ceva vreme mi se inchide calculatorul dintr-o data.Nu fac nimic special in momentul respectiv, un joc, navighez...deci nu e din cauza ca e suprasolicitat.Am mai observat ca deseori este un executabil care imi mananca pana la 96 la suta din procesor ceva gen minard.exe.Are cineva idee cum as putea remedia fara sa reinstalez windowsul?

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Poate sa fie si din cauza sursei, a unor condensatori umflati din ea. Dezinstaleaza programele si jocurile de care nu ai nevoie, si vezi daca mai apare acel executabil care mananca din procesor atata. Scaneaza tot sistemul cu antivirusul. Iti recomand Avast!

| HighDefinition a răspuns:

Iti dau niste modalitati.
1. Curata calculatorul de praf.
2. Reinstaleaza Windows-ul.
3. Incearca sa folosesti AVAST sa cureti de virusi pc.
4. Poate se supra incalzeste, asa ca scoate procesorul si pune o pasta termoconductoare noua. Vorbeste cu un specialist.

| bz06kou a răspuns:

Curata unitatea de praf.
Daca stii tu sa o desfaci si sa dai cu o pensula ceva pe toate piesele, fa-o.
Dar daca nu cheama pe cineva care stie.
Funda?

| StefanL explică:

Am rezolvat. Minerd.exe era de vina, un fel de virus care fura bitcoins.Imi suprasolicita procesorul si intra in shotdown.Multumesc de raspunsuri.