| Anonimity a întrebat:

Salut.De curand mi-am cumparat un laptop Acer Aspire E1-571G,cu procesor Intel core i3, 4 gb ram, 500gb pe hard, placa video dedicata de 1 gb(nu ma laud). Vreau sa ii mai pun 4 gb ram dar problema mea se imparte in doua:
1.Suporta maxim 8 GB ram? Stiu ca trebuie sai cumpar ram pe ddr3 dar pe ce frecventa?
2. Pot sa il desfac sa pun ramul cat e in garantie?
Va rog sa raspundeti doar daca va pricepeti, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu poti sa il desfaci, fiindca se pierde garantia.asa cred. oricum, nu risca.si daca nu ai mai desfacut pana acum un laptop, atunci nu te baga in el, ca nu e simplu ca si la un sistem desktop. pentru ce iti mai trebuie 4 gb rami? ce jocuri vrei sa joci pe el incat ai nevoie de mai multi rami? prima data trebuie sa stii daca mai are sloturi disponibile ca sa ii mai pui alti rami, daca nu are, trebuie sa iei jos ramii ce ii are si apoi sa pui alti rami, si sa te documentezi in actele lui, sau pe site-ul producatorului ce rami suporta si ce frecvente.pentru a stii daca pierzi sau nu garantia daca il desfaci sa ii schimbi ramii iti recomand sa suni la magazinul de la care l-ai cumparat.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"diegote" este din seria celor ce nu citesc. Se vede si dupa cum scrie. Habar n-are! Laptopul tau suporta 6 Gb de memorie: 4 Gb pe slotul 1 si 2 Gb pe slotul 2. Ambele sloturi suporta memorie cu frecventa maxima 1333 Mhz. Deci nu poti pune de 1600 Mhz. Atasarea memoriei se face prin scoaterea unui capac nesigilat si deci nu pierzi garantia. Nu trebuie sa-l trimiti in service. Singurul lucru ce-l vei pierde este garantia pentru memoria scoasa. Cea noua, care o pui tu, are garantia ei. Spor la treaba!
Pentru caracteristicile laptopului si pentru confirmarea celor spuse de mine, uita-te aici: http://www.pcgarage.ro/......nux-black/

| Anonimity explică (pentru Salontanul):

Multumesc,ti-as da funda, dar am dat deja celui de mai sus

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ma judeca, nu ma cunosti! ce drept ai sa ma judeti? ba da, am citit, si cu mare atentie. era vorba despre problema lui silviu militaru, nu despre mine.atunci de ce faci referire la mine? eu mi-am dat cu parerea, ca sa ajut, nu ca mi-o critice unul ca tine.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu te pricepi nu-ti da cu parerea. Spunand aiureli mai rau faci. Pentru simplul motiv de a lua o funda nu trebuie sa sari in sus facand pe desteptul. Cand ti-am zis ca nu citesti m-am referit la faptul ca nu te-ai uitat sa vezi caracteristicile acelui laptop si nici sa citesti la ce se refera o garantie. Omul a intrebat ceva si nu trebuie se ne batem joc de el. Ca nu te cunosc, nu este adevarat. Omul se face cunoscut prin faptele sale si prin aparente. Faptul ca ai dat un raspuns ne documentat si cu greseli gramaticale ma face sa inteleg ca esti superficial si incurci si pe altii. Eu nu te "judet" ci constat ca nu stii cand sa pui punct, ca dupa punct se scrie cu litera mare si ca ai o topica gresita. Concluzie: pe mine ma inerveaza ca cei ce se prefac ca stiu au ajuns sa conduca tara asata si tu esti unul care vei ajunge un fel de Becali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Sa dea domnul sa fie asa, sa ajung ca becali, sa am bani, sa o duc pe picior mare.nu vreau funde, ca daca as vrea funde as sta toata ziua aici si as raspunde la intrebari.vezi ca nu ma cunosti? nu mi-am batut joc de om, ci am incercat sa il ajut cu cat am stiut.crezi ca raspunsul tau e perfect? iti aduc pe unul mult mai inteligent ca tine si o sa vezi acela ce raspuns va da, in caz ca pe mine ma consideri prost.asa cum ai spus tu despre mine ca nu ma pricep, asa pot si eu sa spun cuiva sa intre aici si sa posteze, si sa iti spuna ca nu te pricepi.asa-i ca nu ti-ar placea? nu le stii tu pe toate, nici eu nu le stiu.nimeni nu le stie.nu inteleg de ce te-ai bagat in seama cu mine atata timp cat eu am postat un raspuns ce avea legatura cu cel care avea respectiva problema.cine esti ca sa ma judeci, totusi? esti Dumnezeu? cand o sa fii Dumnezeu, atunci ma judeci si sa imi spui ca nu ma pricep.stai linistit, sunt altii mai destepti ca tine, asadar si eu as putea spune ca nu te pricepi.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu recunosti ca esti mai slab ca mine! Atunci cum poti sa spui ca nu ma pricep? Prin inteligenta altuia? Ca sa nu mai te vad scriind prostii am sa-ti dau "ignore".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau ca m-am chinuit sa-ti raspund. Tot asa ai ramas!

| Anonimity explică:

Va rog sa nu va certati, nu este nevoie.Ambele raspunsuri mi-au fost de ajutor si pentru asta va multumesc!

| xG0dLik3x a răspuns:

1. Suporta si mai mult de 8 GB, si frecventza nu conteaza
2.Nu trebuie sa te duci cu el la firma de unde l`ai luat

3. FUNDA?puppy dog eyes

| Salontanul a răspuns (pentru xG0dLik3x):

Baaaaaaaaaaaaa! Citeste intai si apoi raspunzi. Ce dracu' ai? Uite: http://www.pcgarage.ro/......nux-black/