| Oprea_Iuli_1973 a întrebat:

Salut, deci acum cateva luni PC-ul meu(4 GB DDR2, 2.50 Dual Core, GeForce GT 430) rula destul de bine jocuri precum CS:GO(65-70 fps), LoL(80+ fps) etc.
Intr-o zi dintr-o data am inceput sa primesc frame-uri mizerabile, precum 15-25 frame-uri in toate jocurile.
Am decis sa reinstalez windows-ul (7 Ultimate), dupa care am upgradat la Windows 10, dupa ce am luat W10 am instalat driverele, Steam, LoL, etc.
Singurele jocuri care imi rulau decent erau Sa:mp(45 fps) si LoL(30-35 fps), ambele pe low, tin sa mentionez ca in timp ce ma jucam tineam deschise doar jocul si Teamspeak 3, cu care inainte nu aveam probleme.
Un coleg mai priceput la PC-uri de la scoala mi-a spus ca e posibil ca lag-ul sa fie produs de faptul ca Windows 10 nu este suportat de procesorul meu, asa ca ieri am instalat W7 Ultimate si acum merge si mai prost! Cand spun prost ma refer la LoL pe very low care merge in 8 fps maxim!
Calculatorul l-am curatat de praf, dar nu doar jocurile imi ruleaza asa, cand intru pe Chrome si deschid mai mult de 2 tab-uri risc sa explodeze...
Daca stie cineva cauza problemei mele, va rog sa imi spuneti pentru ca nu mai suport.

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Incearca sa instalezi ultimul driver al placii video, de pe siteul oficial nVIDIA. Acum nu stiu daca ai curata si coolerul placii video de praf, dat jos, si aplicat pasta termoconductoare pe gpu. Descarca programul programul HWMONITOR, si vezi temperaturile placii video in timp ce te joci. Acum sa ti-o spun pe aia dreapta, ai o placa video destul de slaba, eu cu un radeon hd6870 1gb ddr5 256 biti, pe serverele populate de CS GO, daca sunt 40 de jucatori am maxim 70 fps. Bine CS GO-ul in general solicita mai mult procesorul, asa ca e mai pentru acest joc sa se achizioneze un procesor minim i3 sau un quad core.

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Pe cine minti tu ca rulai "rula destul de bine jocuri precum CS:GO(65-70 fps), LoL(80+ fps) etc."
Placa aia video nu scoate nici 30 fps-uri in LoL!

Cumpara un GTX 750 TI sau macar un R7 250 cu MEMORIE GDDR5!

| Oprea_Iuli_1973 explică (pentru CPAElites):

Nu am niciun motiv sa mint, imi ducea pe medium-high 80+ in general si in teamfight-uri.