| ML_Cristian_2002 a întrebat:

Am instalat pe un Lenovo Thinkpad Edge E531 un I7-3520M. Original, avea un i3-3120M, iar socket-ul pentru procesoare se potrivea la amandoua. Dupa ce l-am instalat, am inceput sa am IMENSE drop-frame-uri la jocuri. De exp, inainte aveam 60-70-80 fps pe CS:GO, acum imi duce doar in 20, maxim 30 constant. Am instalat driver-urile de pe DriverSolution Online, iar acum incerc sa reinstalez windows-ul. Daca cineva ma poate ajuta cu vreun sfat sau orice happy
Sper sa mearga dupa ce il reinstalez.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Chiar daca socket-ul se potriveste placile de baza de laptop sunt optimizate pentru procesorul pus din fabrica ca sa zic asa. Placa aia nu a fost gandita pentru un I7 si cel mai probabil din cauza asta ai drop-urile. Poti incerca un upgrade de BIOS, teoretic ar putea sa ajute.

| ML_Cristian_2002 explică (pentru Wr3nch):

Nu am pus pasta termoconductoare pe procesor xD

| flixbuster a răspuns:

Socket-ul se potriveste dar racirea, racirea se potriveste?

Ia monitorizeaza temperaturile sa vezi daca nu cumva procesorul i7 intra in throttling pentru ca se incalzeste prea tare si de aici drop in frame rate.

Am instalat un laptop de gaming zilele astea (doar cu i5) pentru cineva si avea buton special de pornit "aerul conditionat" - porneau niste ventilatoare care raceau, nu raceau dar zgomot faceau cat incape. Procesoarele cu M in coada sunt destul de puternice si s-ar putea sa se incinga bine cand sunt folosite spre 100% si perioade mai lungi (mai sunt procesoarele cu U in coada, care sunt mai slabe dar si mai reci).

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Dar cele cu N la inceput au racire buna? Ca eu il vad pe al meu pe Linux Mint in idle ca ajunge la 50C si daca fac ceva pe el ajunge si la 60C. De Celeron N3050 si N3060 e vorba.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai cumparat laptop-ul cu acel procesor, racirea este proiectata sa faca fata. Problema aici este ca a facut un upgrade de la i3 la i7 si s-ar putea ca racirea sa nu faca fata la un procesor mai puternic cu doua clase (i3, i5, i7).

In cazul tau, 50 - 60 grade Celsius pare sa fie ok pentru un Celeron N:

Temperatures were quite low, even during heavy 10-minute CPU load while converting a video file with 100% CPU utilization. The CPU temp was 46 degrees Celsius on idle and up to 57 degrees during the video conversion.

De aici:

http://laptoping.com/cpus/product/intel-celeron-n3050

| ML_Cristian_2002 explică (pentru flixbuster):

Nu am pus pasta termoconductoare pe procesor...

| ML_Cristian_2002 explică:

Nu am pus pasta termoconductoare pe procesor. Am uitat

| ML_Cristian_2002 explică:

Eu nu am pus pasta termoconductoare pe procesor.