| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, eram intr-un grup pe Facebook, nu dau nume sau despre ce era, si am postat un mesaj cat se poate de firesc si normal, si un administrator, mi-a sters postarea si m-a dat afara din grup pentru motivul ca nu am poza de profil cu mine avand o poza din anime, si ca am contul fals, are voie sa faca asta? Pot sa il raportez la Facebook? Tind sa mentionez ca, contul e al meu, si il am din 2011, nu inteleg ce legatura are ca nu am poza cu mine ca e cont fals.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, are voie dacă e administrator, indiferent dacă e abuziv sau nu.
Posibil să fi crezut că eşti vreun troll şi că ai de gând să spamezi pe grup, după ce ai lăsat acel mesaj sau poate te-a raportat cineva adminului din rea credinţă.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Nu cred in niciuna din variante, pe grup se dau niste "chestii" gratis, fiecare care cere, i se da, am cerut si eu si m-a dat afara pe motiv ca am cont fals, pur si simplu, acum am lasat-o asa nu am ce-i face.

| Denisa0954 a răspuns:

Are voie să facă asta. Din moment ce el administrează grupul are voie să dea afara pe oricine. Cu atât mai mult ca nu ai poza de profil reală. Se poate crede că e un cont fals indiferent in ce an a fost făcut.

| AlexAlxAlex explică (pentru Denisa0954):

Bun, deci practic ce inseamna "cont fals" ca aici, m-au pierdut, cunosc o groaza de persoane care nu au poza de profil de loc, sau au cu un peisaj etc. Nu stiu daca stii dar e aiurea cand tu stii adevarul si cineva/ toata lumea, crede invers de cum stii tu si cum e adevarat. Adica imi placea acel grup, si administratorul facea o groaza de greseli gramaticale, se certa cu multi membri pe degeaba, se lua de ei fara motiv, facea misto de ei, intr-un fel nu ma mira extraordinar de tare ca m-a dat afara, pe un fond absurd.

| Denisa0954 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Eu inteleg ce spui. Poate nu i-a convenit ce subiect ai deschis pe acel grup si a invocat chestia asta cu "profil fals" pentru a te putea scoate din grup

| AlexAlxAlex explică (pentru Denisa0954):

Nu cred, e un grup unde se da "anumite chestii gratis" spui ca vrei si tu acel ceva, si cineva iti da de obicei, si asa am facut si eu, nu cred ca are vreo treaba mesajul meu. Dar ii las treaba lor, daca asa cred, nu am ce le face, asta e. Voiam doar sa stiu daca ar merge sa le dau report de la Facebook ceva.