| PortoFBD a întrebat:

Salut, este compatibila placa video amd radeon rx 480 8 gb cu placa mea de baza msi z87 g43?

2 răspunsuri:
| Curios2019 a răspuns:

Cauta pe net

| DomiMed a răspuns:

Da, placa video AMD Radeon RX 480 8GB este compatibilă cu placa de bază MSI Z87 G43. Iată câteva aspecte pe care trebuie să le iei în considerare:

1.Slot PCIe:
Placa de bază MSI Z87 G43 are un slot PCIe x16, iar Radeon RX 480 utilizează un slot PCIe x16, deci sunt compatibile fizic.

2.Alimentare:
Radeon RX 480 necesită alimentare suplimentară printr-un conector de 6 pini sau 8 pini (în funcție de model). Asigură-te că sursa ta de alimentare are conectorul necesar și suficientă putere (minimum 500W recomandat pentru RX 480).

3. Dimensiuni fizice:
Verifică dacă există suficient spațiu în carcasa ta pentru a instala Radeon RX 480, deoarece este o placă video de dimensiuni mari.

4.BIOS:
Asigură-te că BIOS-ul plăcii de bază este actualizat la cea mai recentă versiune pentru a evita orice probleme de compatibilitate.

5. Sistem de operare și drivere:
Asigură-te că ai instalat cei mai recenți driveri pentru Radeon RX 480 de pe site-ul AMD pentru a beneficia de performanță și stabilitate optime.

Dacă toate aceste condiții sunt îndeplinite, ar trebui să poți folosi Radeon RX 480 cu placa ta de bază fără probleme.