| xtr3m33ff3ct a întrebat:

As vrea sa stiu daca placa video XFX ati radeon hd 6870 este compatibila cu placa de baza ASRock N68C-S UCC.

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Sa nici nu te gandesti sa pui placa aia video pe sistemul tau
1. Daca pui placa aia video, sursa 100% se arde, si duce si restul sistemului cu ea in "lumea cealalta"
2. Procesorul acela e slab, iar placa video e prea puternica pentru el, va fi foarte limitata de catre procesor, nu isi va dezvalui adevarata putere pentru ca nu ii da voie procesorul....si e pacat
As schimba sursa, si as pune o placa video mai ok pentru procesorul ala
O sursa ok, ieftina care e super-silentioasa, ca si calitte e ok si iti duce sistemul fara probleme
http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/le-series-400w/
(nu te uita ca are doar 400w, si a ta 500 pentru ca a ta e o sursa ieftina, zisa si pocnitoare care nu ar rezista cu o placa video noua
Iar ca placa video iti recomand acest 7750, e o placa ok cu care joci cele mai noi jocuri pe high, unele chiar pe ultra
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

8 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Da este compatibila, dar ce sursa si ce procesor ai?
La sursa ma intereseaza producatorul...si w

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Me2):

Am sursa tecno 230w, max 500w.Procesor AMD Athlon(tm) II X2 255 Processor (2 CPUs), ~3. 1GHz.
Eu am pcie x16.Placa video suporta pcie 2. 1x16.

| xtr3m33ff3ct explică:

Am sursa tecno 230w, max 500w.Procesor AMD Athlon(tm) II X2 255 Processor (2 CPUs), ~3. 1GHz.
Eu am pcie x16.Placa video suporta pcie 2. 1x16

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Me2):

Multumesc mult pentru raspuns!

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Me2):

Ar merge pe sursa atx/btx 500w? http://www.subito.it/......339235.htm

| Me2 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Nu,sursa e de slaba calitate fara amperaje bune, fara protectii

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Me2):

Sapphire Radeon HD7750 ar merge pe sursa actuala (tecno)?

| Me2 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Teoretic ar trebui sa mearga, teoretic, placa video consuma foarte putin dar eu nu as risca, mai bine pun 130 lei si iau o sursa mai buna decat sa ma trezesc, ca am facut praf tot sistemul

| Me2 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Sa nici nu te gandesti sa pui placa aia video pe sistemul tau
1. Daca pui placa aia video, sursa 100% se arde, si duce si restul sistemului cu ea in "lumea cealalta"
2. Procesorul acela e slab, iar placa video e prea puternica pentru el, va fi foarte limitata de catre procesor, nu isi va dezvalui adevarata putere pentru ca nu ii da voie procesorul....si e pacat
As schimba sursa, si as pune o placa video mai ok pentru procesorul ala
O sursa ok, ieftina care e super-silentioasa, ca si calitte e ok si iti duce sistemul fara probleme
http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/le-series-400w/
(nu te uita ca are doar 400w, si a ta 500 pentru ca a ta e o sursa ieftina, zisa si pocnitoare care nu ar rezista cu o placa video noua
Iar ca placa video iti recomand acest 7750, e o placa ok cu care joci cele mai noi jocuri pe high, unele chiar pe ultra
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/