| atvLoVeR a întrebat:

Funda pentru cine ma ajuta! Am laptop hp si as vrea sa imi conectez sistemul audio 5.1 la el. Am 2 iesiri audio la laptop, una pentru. microfon iar cealalta pentru. boxe.La sistem am o mufa care o conectez la pc si din ea pleaca 3 mufe care vin la sistem.Problema e ca la pc imi merge bine, iar cand conectez sistemul la laptop mi se aud toate boxele dar imi baraie! De ce? Ce trebuie sa fac? Ajutor!

1 răspuns:
| gaoaza a răspuns:

Faci o confuzie, la laptop ai o ( 1, una) iesire, cea de casti si o intrare (1) cea de microfon. Adica poti lua semnal audio doar din iesirea din casti. Ar trebui cautat un cablu care are jack stereo pe care-l conectezi la iesirea casti a laptopului si intrare 5.1 in una din variantele de conectare pe care le are. Chiar daca tu ii dai semnal stereo (2 canale) majoritatea sistemelor 5.1 stiu sa faca split la canale si iti da semnal pe toate boxele. Unele nu stiu sa faca asta, depinde de ce ai laut, te uit in manual, e simplu de vazut. sa ai bafta!