| chity a întrebat:

Salut, imi puteti spune cam ce procesor, in jur la 2-3 milioane as putea combina cu urmatoarele: 2GB RAM, placa video 1GB!? acum am unul de 1. 6ghz si imi merge "sacadat", in reluare unele jocuri. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

1) Ce placa de baza ai?
2) Ce sursa ai?
3) Ce placa video e aia? Modelul?

| chity explică (pentru CPAElites):

Placa video NVIDIA GeForce 210 si la celelalte, sincer, nu stiu unde sa ma uit sa vad, pot sa iti spun ca placa de baza o am schimbata recent ca cea care am avut.o s-a ars, sursa habar nu am, nu prea ma pricep, daca poti sa imi spui asa cam ce procesor s.ar potrivi cu alea care le am acum, ca asta de 1. 6ghz zic eu ca e cam slab. merci

| CPAElites a răspuns (pentru chity):

Descarci CPU-Z.
Placa video e foarte slaba, degeaba schimbi procesorul!

| chity explică (pentru CPAElites):

Am inteles. Deci nu are rost sa mai schimb procesorul!? daca are, cam ce mi-ai recomanda!? oricum unul mai bun decat 1.6 cred ca pot lua

| CPAElites a răspuns (pentru chity):

Nu mi-ai spus modelul placii de baza.

| chity explică (pentru CPAElites):

Asta sa fie oare? Socket 775 LGA? sau spune.mi unde sa ma uit in programul ala, ca l.am luat

| CPAElites a răspuns (pentru chity):

La sectiunea "Mainboard", spune-mi ce scrie la model.

| chity explică (pentru CPAElites):

P5ld2

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Cel mai performant procesor pe care placa de baza il suporta este : http://www.samwise.ro/......z-fsb-4331

E prea vechi, nu merita upgrade. Iti recomand sa cumperi alta configuratie second hand.
Gasesti PC-uri cu procesoare Core 2 Quad pe la ~400 lei.
http://pdmedia.ro/......gb-dvd-rom

Spune ce buget ai!

| chity explică (pentru CPAElites):

Am inteles. Cred ca o sa imi achizitionez un procesor de ala care mi-ai spus, nu are rost sa imi iau alt PC pentru ca nu prea stau pe el, dar cand stau ma enerveaza ca merge asa sacadat si cred ca procesorul acela o sa ma ajute. Merci inca o data