| ZozoKitty a întrebat:

Salut lume! Vreau să achiziționez un pc de gaming! Și nu mă pot decide intre două configurații prima fiind un Intel Core i7 care ajunge până la 4.70 GHZ cu o placă video GeForce GTX 1660 6 GB sau un Intel Core i5 care ajunge până la 4.20 GHZ cu o placă video GeForce RTX 2060 6 GB! Având în vedere că ambele configurații au 16 GB Ram, ce îmi recomandați?

8 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Pai stai asa, vrei prebuilt? care e bugetul? sigur nu iei in calcul si optiunea pe piese?

| ZozoKitty explică (pentru bogdan324):

Da, am ales prebuilt... bugetul meu e de 4500 de lei, opțiunea pe piese am exclus-o! Eu vreau să știu care configurație e mai bună

| Alexuţ02 a răspuns:

Din ce stiu RTX-u e mai scump si mai ok in jocuri, iar i5-u ala... daca poti detalia, ce model este? lasa-mi linkurile de la ambele PC-uri daca doresti, sa ma pot uita mai atent.

https://mediagalaxy.ro/......GE1CEX003/

https://mediagalaxy.ro/......0L300KDRI/

Si acestea doua sunt niste sisteme frumoase de gaming care se incadreaza in bugetul tau, decizia sincer ramane la tine, dar daca te duci in magazin Media Galaxy. mai recomandat e sa intrebi baiatul care e prin zona, doar asa ca idee, majoritatea de acolo stiu generatiile de procesoare, placi video mult mai bine decat mine sau decat tine ( bine, unii sunt pe langa, dar ma rog )

Mult noroc in luarea unei decizii!

| ZozoKitty explică (pentru Alexuţ02):

Un procesor i5-9400F și un i7-9700F

| Mandeliu a răspuns:

Ar fi mult mai de ajutor daca ai mentiona si seria CPU-ului, nu doar marca, faptul ca e i7 sau i5 nu ne ajuta prea mult, avand in vedere ca procesoare cu titlul asta se produc de 10-11 ani de acum. Insa, din ce spui, probabil ca varianta cu RTX 2060 te-ar avantaja mai mult pentru gaming.

Te rog sa vii cu completarea pe care am solicitat-o si eventual sa ne furnizezi niste link-uri pentru a vedea PC-urile. Numai bine, succes!

| ZozoKitty explică (pentru Mandeliu):

Un i5-9400F si un i7-9700F! Linkul le am pe laptop si acum scriu de pe telefon nu vi-l pot da acum

| Mandeliu a răspuns (pentru ZozoKitty):

Da, in situatia asta imi mentin parerea, varianta cu i5 9400 si RTX 2060 te-ar avantaja mai mult pe gaming, insa ai grija, pentru ca in banii astia e cam dificil sa gasesti ce ne descrii, si ma gandesc doar sa nu se fi facut niste compromisuri care mai apoi sa te coste pe viitor (sursa pocnitoare, componente refurbished, de genul).

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mandeliu):

Aceeasi parere o am si eu, daca vrea sa ia unu din cele doua, pe cel cu RTX il recomand de asemenea