| SergiuAndrey95 a întrebat:

Am o întrebare. Aș vrea să îmi achiziționez un laptop pentru gaming.
Dintre cele două care este mai bun:

1. Laptop Gaming Lenovo Legion Y740 Intel Core Coffee Lake (9th Gen) i7-9750H 512GB SSD 16GB nVidia GeForce GTX 1660 Ti 6GB FullHD 144Hz

2. Laptop Gaming ASUS ROG Strix G Intel Core Coffee Lake (9th Gen) i7-9750H 512GB SSD 16GB GeForce RTX 2060 6GB FullHD Tast. il. 120Hz

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| RAUL28823883884 a răspuns:

Al doilea, clar, nu e diferenta mare intre 120hz si 144hz, plus ca rtx 2060 e o placa mai puternică si cu tehnologia RayTracing, acum depinde si pretul la care sunt laptop-urile. Funda?

| AmarruShakur a răspuns:

Sa ai mare grija la procesoarele astea. Eu inca ma chinui si nu ii dau de cap. Cresc temperaturile in prostie pe best performance la power options. 98 grade peakul, merge intre 80-90 grade in general pe jocuri ca GTA V. Le duce pe ultra, dar dupa ce se incalzesc rau toate nucleele e cam salut, am dropuri de frameuri de la 200 la 33-50. Ca idee generala i7 9750h e un overkill pentru jocurile actuale, doar ca la laptop cel mai probabil trebuie sa ii pui tu o pasta termica custom, ca de exemplu grizzly kryonaut pentru cat overclock isi face, si cum probabil nu ai sa gasesti, cea mai buna varianta ramane noctua nt-h2. RTX 2060 bate 1660 TI la orice, plus ca ar trebui sa aiba si G-Sync si RTX on pe anumite jocuri.

| misu27215 a răspuns:

Is cam accelasi componente, in afara de placa video care este mai buna la al 2 decat la primul.Mai este diferenta dintre hz de la ecran dar nu este una colosala(144-120)

| Jeri a răspuns:

Iti recomand Asus Rog strix, deoarece are un sistem de racire mult mai bun +ca arata super bine, Aura + RGB, ti-l recomand cu toata inima!