| ExXxUs a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Sa va explic, am un calculator decent pana sa schimb hard-ul mergea totul bine. Dupa au inceput toate jocurile sa imi dea crash si nu pot intelege de ce. Un exemplu sa va dati seama league of legend am 90 de fps la mediu spre ridicat si da crash.

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "crash": da vreo eroare, iti iese din joc, da un bluescreen, iti face freez sau cum? Vezi cu hdd sentinel daca ai hdd-ul ok. Ai instalat exact toate programele, toate driverele sa fie totul ok, un sistem de operare curat, optimizat?

| ExXxUs explică (pentru CM7YRE):

Scuze de intarziere. Sa iti explic intru in orice joc care imi ruleaza ok si la un moment dat nu are perioa apare o fereastra in care spune numele jocului has stopped working

| Intruder19 a răspuns:

Hardul este nou sau luat sh? Ce hard aveai inainte si ti-ai luat acum?

Testeaza-l cu HDTune sa vezi daca ai sectoare cu probleme.

| ExXxUs explică (pentru Intruder19):

Scuze de intarziere.Am avut un Maxtor si acum am un Hitachi nu este nou provine dintr-un pc mai vechi. Primul avea 320 gb iar al doi-lea are 159 gb. Si cat despre aplicatia data spune la Health ca este ok si la error scan au fost toate cu verde.

| ExXxUs explică (pentru CM7YRE):

Nu prea a functionat dar o sa schimb hardul cu prima ocazie multumesc.

| CM7YRE a răspuns (pentru ExXxUs):

Defineste "nu prea". Stopped working apare din diverse cazuri. "Repararea" ar fi in prima faza, un sistem de operare curat, drivere instalate toate (preferabil actualizate), apoi sa ai toate runtime-urile https://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/ apoi vezi daca iti mai da. Cu placere. Nu e de la hdd in marea majoritate a cazurilor, dar poate esti printre putinii din cazul "e de la hdd".

| ExXxUs explică (pentru CM7YRE):

Mersi de ajutor este fix acelasi sistem de operare pe care il aveam si inainte drivere-le sunt luate cu 3d chip si aparent da crash doar cand vrea daca nu reusesc sa il fac o sa il duc la un centru de reparati

| CM7YRE a răspuns (pentru ExXxUs):

"Fix" poate pe ideea de "ai instalat acelasi sistem, de pe acelasi stick/dvd" dar nu are cum sa fie "fix acelasi" pentru ca poti sa ai un pachet de securitate in plus sau in minus, registrii in plus sau minus etc. Nu poti avea 100% exact aceeasi configuratie cu exact aceleasi fisiere instalate/localizate de colo-colo. E ca si cum ti-ai "Clona hdd-ul" si ar putea sa-ti cauzeze bluescreen-uri. Poti doar sa ai ceva "similar". "Reparatia" in ideea de "stopped working" nu are o garantie de reusita 100%, sunt doar incercari, nu e un "fix sigur" (in ideea ca "umbli acolo, bifezi ceva si gata, n-o sa iti mai dea").