| antonlaurentiu a întrebat:

Salut, mi-am luat recent un pc de 1350 lei, nu sunt multumit de el cum se comporta la genul "Gaming", de accea vreau sa-mi cumpar o placa video GTX 1050 Ti, dar nu sunt sigur ca mi-ar merge, in prezent am o placa video integrata ce nu se descurca absolut deloc, am o sursa de 250W si asta ma sperie, fiindca nu stiu ce consecinte poate sa aiba daca ii bag GTX-ul. Ajutati-ma, Dau funda! *Ce ar trebui sa fac?*

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Iti trebuie sursa de minim 400 W. Ce se va intampla daca o tii pe aia de 250 W? Pai prima data o sa se opreasca, restart. Dupa inevitabil sursa va ceda, probabil o sa ia foc si probabil o sa-ti strice si altceva gen cpu, placa de baza etc.
GTX 1050 ti, am eu cu un i5 7500 si 16 GB RAM, poate te-ar interesa cate fps are in jocuri, the witcher 3, gta V, far cry 4 etc.

| antonlaurentiu explică (pentru N0xEterniS):

Eu am un i3 6098p, stii cumva in ce fps mi-ar merge cu un gtx 1050 ti? Si da, cat fps ai in gta 5 cu pc-ul tau?

| N0xEterniS a răspuns (pentru antonlaurentiu):

Gta 5 - Eu, personal joc la very high cu shadows la normal, monitor 1920x1080 full HD, 60 fps cam peste tot. Daca ploua si sunt prin padure, am 40-45, dar in oras 60 cam tot timpul.
Procesorul tau e capabil sa se tina de 1050 ti deci nu este problema, acum sa ai minim 8 GB RAM, 16 GB daca vrei sa nu ai nicio grija.
In The Witcher 3 variaza intre 45-60 la High.
FarCry 4 tot la fel variaza intre 45-60 la High.
Assassisn's Creed 4 variaza intre 45-60 ( 45 prin padure, sau cand ploua ).
Batman Arkham Knight cam intre 50-60 tot High sau Very High ( nu mai stiu exact setarile ).
MadMax cam tot timpul 60 fps la very high - ultra.
Euro Truck simulator 60 fps la Ultra, in multiplayer, prin Calais scade la 30 poate chiar 25 in 1st person, dar in 3rd person sta peste 30 fps.

| antonlaurentiu explică (pentru N0xEterniS):

O singura intrebare mai am si daca ai vrea sa-mi raspunzi, imi tine procesorul la un GTX-1060 3gb 192 bit?

| N0xEterniS a răspuns (pentru antonlaurentiu):

Da, sa zicem. Depinde de joc, dar se descurca procesorul. Daca vrei sa-ti iei gtx 1060, alege varianta cu 6gb. Nu te duce mai insus de 1060, o sa fie bottleneck, procesorul nu o sa tina 1070, 980, R9 etc.