| Ahile48 a întrebat:

Am nevoie de niste informatii in legatura cu achizitionarea unei placi video.
Momentan detin un Dell OptiPlex 790 SFF cu procesor i7 2600, 8GB RAM DDR3, un hard Seagate de 500GB si un DVD reader.
Nu am placa video dedicata in sistem si as vrea sa imi cumpar una, pentru ca performantele oferite de placa video integrata, Intel HD Graphics 2000, sunt absolut MEDIOCRE, astfel ca nu ma pot juca nimic in afara de Minecraft la 25-30 FPS...

In sistemul meu se gaseste o sursa de 240W, iar carcasa este una mica, a doua cea mai mica din aceasta serie.

Din cate am inteles, exista placi video care sa nu aiba niciun power connector, deci ar fi compatibile cu sisteme de genul pre-built cu sursa mica.

Astfel de placi video am inteles ca ar fi gtx 750ti, gtx 1050, rx 460, gt 730 etc.

Daca ar fi sa cumpar o placa video, ce model ar fi compatibil cu sistemul meu, avand in vedere sursa si carcasa foarte mici?

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Cred ca sursa nu te duce cu placile mentionate de tine, in 150 de lei iti cumperi o alta sursa de 400-450w si iti recomand 1050, te ajunge undeva la 600-650 de lei daca nu te duci pe varianta Ti, atunci 700-750 lei Maxim si nu o sa mai ai probleme in jocuri daca nu esti adeptul setarilor Ultra si nu cred ca esti avand in vedere ca ceva timp ai stat cu o placa integrata care cred ca in comparatie per total cu tot ce este pe piata la momentul actual as zice ca cele mentionate de tine sunt placi mediocre dar bune. happy
btw poti incerca un gt 710, ala cred ca merge dar slabe sanse, mai bine schimbi si sursa
Bafta

| CPAElites a răspuns (pentru LuciWv):

Sa te vad pe tine cum bagi un 1050 intr-o carcasa SFF.

4 răspunsuri:
| Ahile48 explică (pentru CPAElites):

Deci sa inteleg ca nu ar intra intr-o carcasa SFF nuciun fel de placa video?

| Ahile48 explică (pentru CPAElites):

Deci ar incapea placa asta low-profile in carcasa, dar ar trebui sa schimb sursa, iar aceasta este una ciudata: este foarte lunga si ocupa destul de mult. Ma gandesc ca nu ar incapea o alta sursa
avand in vedere ca sursa pe care o am acum pare conceputa exact pentru acest tip de carcasa