| Matei_Klaudiu_1995 a întrebat:

Mi se incalzesc foarte tare firele care alimenteaza CPU, am schimbat doua mufe pentru ca efectiv s-a topit.
CPU amd fx 8320 placa de baza MSI 970A G41 plus sursa deluxe 550W
Placa video Shappire Radeon RX550 4GB
12GB ram DDR3 1600Mhz
os Windows 10 Pro
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Deci..."firele se incalzeste" si "mufele s-a topit" corect? Testeaza totul cu un aparat de masura, vezi poate-i intra prea mult voltaj, ori nu face fata bine sursa, poate s-a dus vreun capacitor/condesator orice alta "piesa" din ea. Mufele nu se "inlocuiesc" asa usor cu orice mufe vrei/poti tu sa pui acolo, ar fi ok sa pui un material la fel de rezistent, preferabil fara sa faci lipituri. Pe scurt, alta sursa daca asta e de vina, sau testeaza curentul ce-ti vine in pc.

| Matei_Klaudiu_1995 explică (pentru CM7YRE):

Mersi de raspuns, si am scris in graba, si da. am inlocuit mufa pentru ca am scos pinii din cealalta veche dar dupa aceea s-au topit si firele, iar a doua oara am adaugat alta mufa cu fire mai groase si am lipit-o cu cositor, dar actualele fire sunt destul de calde si mi-e teama sa nu cedeze din nou.