| GabyGabriel20 a întrebat:

PC-ul meu are în el un Ryzen 5 2400G și o placă video nVidia 1050 Ti 4 gb. Vreau să îmi raspundă cineva care cunoaște, eu am monitorul conectat la portul procesorului (la Ryzen) și observ in jocuri, ca fps-urile sunt destul de low. Dacă aș conecta monitorul prin HDMI la portul plăcii video, aș avea o performanță mai bună în jocuri? Intreb deoarece i-am pus unui prieten TV-ul la pc(da tv-ul ca nu vrea monitor) printr-un cablu HDMI direct pe placa video, si el are in Minecraft dau un exemplu(cu Shader) intre 80-130 fps-uri, pe cand la mine cu aceleasi setari si shader, nu trece de 45. Țin să precizez că am toate driverele updatate.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vezi si din GeForce panel cu ce se deschid jocurile, poate iti selecteaza automat placa integrata.

| marinaru777 a răspuns:

Ai setat la placa video performanta? Atunci cresc fps urile si setata ca placa video de baza cea dedicata.
Ai in programul nVIDIA la 3d settings