| Cristy001yyt a întrebat:

Salut,pot sa bag in PC doua memorii ram de Mhz diferiti?
De exemplu:una e de 1333mhz iar cealalta de 1066mhz!
Vreau sa stiu daca merge si daca poate sa imi afecteze calculatorul,

Răspuns Câştigător
| Brisi12 a răspuns:

Salut! Da iti merg ambele memorii ram, dar vezi ai grija fie iti va merge la cea mai mica dintre frecvente fie v-a trebuie sa faci vreo setare din bios, deja la setarile din bios iti recomand sa chemi pe cineva care se pricepe.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce memorii vrei sa bagi si ce placa de baza ai? Incearca sa le potrivesti pe frecventa, cl, voltaj etc. (preferabil si timing daca ai putea). Daca ai o placa de baza mai "inteligenta" cu profil xmp pe fiecare canal, poti s-o aduci pe cea de 1066 la 1333 sau invers. Ideea e ca in general, o sa-ti ruleze la cea mai mica frecventa daca nu umbli la ele sau le dai OC. Sau s-ar putea sa nu-ti mearga.

Răspuns utilizator avertizat