| S1mplu a întrebat:

Salut prieteni,

Am o intrebare mica si importanta.

De curand am vrut sa vad si eu cum este sa cumperi de pe ebay, am cumparat 2 placi de ram 1 GB de fiecare pentru DDR400, ca eu am un pc mai vechi si nu am ddr2 sau ddr3. Au costat in total vreo 58 lei.

Acolo la pret livrare scria : Free international Ship.

Am mai discutat cu vanzatorul si a spus ca totul este gratuit si nu trebuie sa mai platesc eu nimic ca o sa vina direct la mine la usa.

Eu ma gandesc, ca unii ziceau ceva de plata vamala nu stiu ce etc.

Mai trebuie sa platesc si altceva decat am platit, chiar daca vanzatorul spune ca totul este gratis?

M-am uitat pe unele forumuri si unii ziceau ca mai sunt taxe vamale si nu stiu ce, dar daca e asa, atunci nu mai stiu ce sa zic.

Trebuie platite taxe vamale sau este cum a sus vanzatorul, ca totul este gratuit si nimic nu mai trebuie platit in plus, doar sa astept sa vina coletul.

Avea calificative foarte bune, peste 10.000

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Daca acolo scrie free shipping, in general nu trebuie sa platesti pentru asa ceva.

| S1mplu explică (pentru CM7YRE):

Ok, mersii de raspuns.

3 răspunsuri:
| Dragos4SAD a răspuns:

Costa si 58 de lei, daca mai platesti 12 lei cred cad ai faliment

| S1mplu explică (pentru Dragos4SAD):

Am luat de pe ebay deoarece eu aveam bani in paypal si daca scoteam banii de pe paypal pe card, mi-ar fi luat comision vreo 10 sau 15 lei, si asa mai bine am platit direct cu paypal, la noi in Romania inca nu sa modernizat asa de mult plata pe internet cu paypal ca sa pot cumpara online, ca as fi facut-o, sau daca exista ceva de genul, probabil ca au umflat pretul pentru a castiga mai multi bani.