| xAngelo a întrebat:

Puteti sami explicat diferenta dintre http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/kaby-lake-core-i 3-7100-39ghz-box/ si http://www.pcgarage.ro/......30ghz-box/ si nu stiu la ce folosec Numar thread-uri... va multumesc :D

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Man,cred ca iti poti da seama singur diferenta dintre cele doua procesoare mai ales ca acel i3 este dublu la pret, si cu cat ai mai multe thread-uri cu atat e mai bine in multitasking, se va misca mai bine va randa si edita mai repede si poti deschide mai multe programe simultan, in 2017 nu prea mai ai ce sa faci cu 2 core-uri si 2 thread-uri daca vrei sa iti cumperi un procesor din cele 2 mergi pe acel i3 cu toate ca iti recomand sa mai astepti pana cand o sa apara ryzen 3 va fi un procesor quad-core aveand 4 core-uri si 4 thread-uri.

7 răspunsuri:
| Benn00000 a răspuns:

Thread-uri inseamna cate nuclee are. Cele din seria i3, i5, i7 au toate minim 4 nuclee numai ca i3 mentionat mai sus are doar 2 nuclee fizice celelalte fiind incorporate in cele fizice. Celalalt are numai 2 nuclee fizice spre deosebire de i3 care are 4 nuclee dintre care 2 fizice.

| xAngelo explică (pentru alexboss2020):

Oh mersi adunci mai bine astept si cat at costa? big grin

| xAngelo explică (pentru alexboss2020):

Oh da dar ryzen ala nu-i amd? eu am ddr4 pe placa de baza...

| alexboss2020 a răspuns (pentru xAngelo):

Ryzen e amd, iti trebuie socket am4.Dar e diferenta mare intre i3 si ryzen 3.Ryzen sunt ultimele procesoare lansate de la amd.Ryzen 7 1800x a batut un i7 6900k procesor de la Intel cate costa 52mil dublu fata de ryzen 7 1800x. Daca faci stream iti recomand sa mergi fara discuti pe ryzen.

| xAngelo explică (pentru alexboss2020):

Ai vreo idea cand sar lansa?

| alexboss2020 a răspuns (pentru xAngelo):

Ryzen 7 si ryzen 5 deja sau lansat pe piata dar ryzen 3 nu stiu.

| xAngelo explică (pentru alexboss2020):

Hm ok mersi oricum big grin