| xAngelo a întrebat:

ma in processor http://www.pcgarage.ro/......30ghz-box/ si am vazut ca unele amd la 500 lei au gen 8-8 nucle merita upgrade?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Acela e procesorul care il ai tu? Da, merita upgrade doar daca vrei sa faci Youtube, sa editezi sau sa folosesti alte programe, cei ai tu e suficient pentru jocuri cu o placa video decenta, dar trebuie sa tinem cont de mai multi factori daca vrei sa schimbi.
1.Ce sursa ai?
2.Ce carcasa ai?
3.Ce placa video ai?
4.Cat RAM ai?
5.Ce placa de baza ai?
Daca vrei AMD cu 8 nuclee, ar trebui sa schimbi si placa de baza si RAM-ul cu ceva compatibil lui. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2757326/ totusi daca ai deja placa de baza si ram DDR4 care sa mearga cu acel Pentium Skylake, mai bine si profitabil te duci spre un i3 sau i5, depinde cum te tin banii. AMD-ul acela e mai bun cu 10% fata de i3 si mai slab cu 10% fata de i5. Deci nu merita sa schimbi placa de baza si RAM-ul, sa dai si inca 400 de lei cand poti merge pe Intel cu componentele ce le ai acum. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2757342/ alege in functie de banii tai. Totusi ca sa fie totul sigur, raspunde la acele intrebari si la ce vrei sa-l folosesti : Editare, Gaming, etc.

| xAngelo explică (pentru Superior):

Pai aveam de gand sa imi iau i3 dar am vazut amd ala ca are 8 nucle daca nu ma insel si am zis ca poate I mai bun dar eu am placa de baza pe ddr4 la fell si rami si aduci nu vreau sa le schimb cred ca mai bine cumpar in i3... mersi

1 răspuns: