| MihaiOvidiu757443 a întrebat:

Salut,
Recent mi-am cumparat niste componente pentru calculator, sa il fac pe tot gen. Doar ca placile video nu sunt in stoc si nici nu vor fi catva timp de acum incolo si ma gandeam daca o sa pot pune o placa video mai veche de la amd, este HD 6xxx, nu mai stiu care exact, doar ca este de la Gigabyte. Ma gandeam daca o sa mearga cu un 10400f, pe o placa de baza aorus b460m pro, sursa cv650, cooler Gte v2 de la deepcool, Barracuda 1tb, Ram g-skill ripjaws 16gb de 3200mhz.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

De mers o sa mearga, dar nu te astepta la mari performante. Dar pana ajung pretul placilor video la valoarea reala, e bine sa astepti. In momentul de fata nu sunt stocuri sau preturile sunt exagerat de mari si nu merita sa cumperi placi video.

| MihaiOvidiu757443 explică (pentru Intruder19):

Daca o sa imi mearga gta v in 50 fps eu o sa fiu fericit pana gasesc placa video, inainte imi mergea in 30 cu bottleneck din procesor. Multumesc de raspuns.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Este irelevand producatorul, ca este Gigabyte sau Asus sau evga.
https://www.bestguides.in/best-graphics-card-for-i5-10400f/
Daca-ti convine, gasesti si alternative de la AMD: seria RX 570/580/590
https://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
Sau, daca vrei ceva mai light si neaparat, dar relativ capabil: un RX 550: https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| MihaiOvidiu757443 explică (pentru LPCTSTR):

Eu prima data voiam un rx 5600 xt, sau un rtx 2060. Dar mai astept. Multumesc de raspuns.