| Robert2090 a întrebat:

Am 4 Gb ram ddr2, si cand ma uit cu cpu-z imi zice ca 2 ruleaza la 333 mhz si 2 la 400 mhz...eu am auzit ca un ddr2 ar trebui sa ruleze la 800 mhz... ajutati-ma plzz.Eu vreau sa ruleze macar toate la aceeasi frecventa.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La DDR2 e frecventa raportata X2 de obicei. 800 MHz aia e frecventa efectiva, iar la DDR2 poti sa ai si 666 MHz, si vreo 533 parca era minimul (266X2). La tine probabil ai unul de 333 si unul de 400 si ar trebui sa ruleze ambele la frecventa celui mai slab (adica 333 - 666). Uite aici, se pare ca DDR2 pleaca de la 200 MHz reali, my bad - http://www.freescale.com/webapp/sps/site/overview.jsp?code=784_LPBB_DDR

| Al3xOlar a răspuns:

Cred ca din ei ii ie sistemu.