| doom0127 a întrebat:

Mi-am luat un procesor second hand Intel e8400 care are o frecventa de 3ghz si 2 core-uri. Problema mea este ca la mine acesta ruleaza la frecventa de 2ghz. Am o placa de baza gigabyte 945gcm-s2l si 2gb de ram ddr2 la o frecventa de 667mhz. Ma poate ajunta cineva? De ce nu ruleaza la capacitate maxima ca este de dat pe fsb 1333 by overcloking din bios. Faza e ca normal el ruleaza pe 333 mhz x 9 dar la mine ruleza pe 333 mhz x 6? De ce? Eu ma gandesc ca ar trebui sa ii fac update la bios. Astept un raspuns de la cineva care se pricepe mult mai bine ca mine.Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa ai dreptate. Intr-o situatie relativ similara am fost si eu acum o luna cand mi-am luat un q6600 sh. Q6600 are un fsb de 1066, iar eu am ddr2 la 800. Totusi totul merge impecabil. Cpu-ul merge la 2, 4ghz frecventa sa maxima specificata de cei de la Intel, iar memoria sta la 800 vad. Luand in calcul si situatia mea, cred ca singura solutie ar fi un update la bios. Insa este un risc pe care trebuie sa ti-l asumi! Daca in momentul in care faci update-ul se ia curentul poti sa arunci PC-ul la gunoi. Sper ca te-am ajutat! FUNDA?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu o teorie. Nu stiu daca e corecta, insa e un punct de vedere care poate o sa te ajute. Ideea e ca fsb-ul procesorului este de 1333, iar ram-ul este de doar 667mhz. Intre cpu si ram exista o realtie. Fiind acest dezechilibru, intre frecventa ram-ului si cea a fsb-ului totul va rula evident la puterea cea mai mica. Drept dovada, cpu-ul va merge la o frecventa mai mica pentru ca ii scade fsb-ul si multiplicatorul acela.

| doom0127 explică (pentru anonim_4396):

Asa m-am gandit si eu initial. Am vazut pe youtube cum unii ii faceau overclock pana la 4 ghz si aveau ddr2 de 800mhz. M-am uitat pe internet sa vad ce procesoare suporta placa mea de baza. Acest procesor apare in lista dar apare cu un update mai recent al placii de baza.Tocmai de asta sunt in dilema si nu stiu ce sa cred.

| doom0127 explică:

Asa m-am gandit si eu initial. Am vazut pe youtube cum unii ii faceau overclock pana la 4 ghz si aveau ddr2 de 800mhz. M-am uitat pe internet sa vad ce procesoare suporta placa mea de baza. Acest procesor apare in lista dar apare cu un update mai recent al biosului.Tocmai de asta sunt in dilema si nu stiu ce sa cred.

| doom0127 explică (pentru anonim_4396):

M-am interesat azi la un magazin de reparatii pc-uri. A spus ca imi trebuiesc rami de 800 mhz...dar si un update la bios pentru ca placa de baza sa suporte frecvente de 800 mhz pentru ca in prezent 667 mhz este maxim. Dar nu vad ca pe placa mea de baza sa se poate pune memorii de 800 mhz deoarece pe internet vad ca apar doar memorii pana la 667 mhz indiferent de update al biosului...in trecut mergea doar 1 gb de ram pe slot, acum se poate pune 2gb pe slot, frecventa mai mare de 667 nu se poate pune.Acum m-a bagat mai rau in dilema. A spus ca ma costa 40 lei update-ul la bios. Prefer sa imi iau alta placa de baza si sa trec la ddr3 decat sa mai bag banii in asta. Am gasit pe ocazii cu 120 lei, tot de la magazinul de unde am luat procesoru.

| doom0127 explică (pentru anonim_4396):

Si ar mai fi o faza care zic eu ca e logica. Daca cei de la gigabyte au spus ca placa de baza suporta procosorul pe fsb de 1333 mhz, automat acesta ar trebui sa ruleze normal pe rami de 667 mhz. Deci cred ca update de bios ar rezolva totul.Dar nu imi convine pretul.Mi se pare prea mult pentru 15 minute cat dureaza treaba asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doom0127):

De acord cu tine. Logica ta este corecta. Insa, eu zic ca nu mai merita sa investesti intr-un PC vechi, pe care oricum daca l-ai pune la punct(adica sa-i faci updete-ul si sa-i faci cpu-ul sa mearga la 3ghz) n-ar putea rula jocuri mai noi de 2012. Pararea mea este ca mai bine ai vinde acest PC si ti-ai achizitiona unul nou. Eu ma indoiesc ca facand un update la bios vor merge memorii de 800. Scrie clar pe net ca placa ta suporta maxim 667 memorii. In cel mai bun caz ti-ar merge la 800 dar 0. C. care i-ar scurta durata de viata.

| doom0127 explică (pentru anonim_4396):

Asa ziceam si eu. Am incercat acum sa ii fac update la bios.L-am descarcat de pe site la gigabyte.Insa nu reusesc.Nu imi arata stick-ul usb. Arata 2 FDD dintre care 1 este stick-ul dar apare doar ce spatiu are pe el nu si continutul.Am incercat cu 3 stick-uri diferite. Tind sa cred ca merge doar pe FDD.Imi pune rau nervii la incercare placa asta de baza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doom0127):

Ia un PC nou si da-l la la naiba pe asta. Vinde-l. Daca imi spui ce componente mai ai pe el iti pot spune un pret rezonabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doom0127):

E posibil sa ai dreptate. Intr-o situatie relativ similara am fost si eu acum o luna cand mi-am luat un q6600 sh. Q6600 are un fsb de 1066, iar eu am ddr2 la 800. Totusi totul merge impecabil. Cpu-ul merge la 2, 4ghz frecventa sa maxima specificata de cei de la Intel, iar memoria sta la 800 vad. Luand in calcul si situatia mea, cred ca singura solutie ar fi un update la bios. Insa este un risc pe care trebuie sa ti-l asumi! Daca in momentul in care faci update-ul se ia curentul poti sa arunci PC-ul la gunoi. Sper ca te-am ajutat! FUNDA?