| AlinCosty a întrebat:

Salut TPU! Am cumparat recent o pereche de Razer Kraken X Lite, audio excelent pot spune(7.1), insa microfonul execrabil de prost, se aude infundat rau de tot, am facut tot felul de setari, dar nimic, daca ati mai intampinat problema aceasta va rog sa ma ajutati si pe mine. laughing

P.S: cand am conectat microfonul la telefon a mers excelent, de asemenea port-urile la calculator functioneaza bine.

Pls. laughing

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! Ma bucur ca ai apreciat calitatea sunetului castilor Razer Kraken X Lite. Din pacate, problemele cu microfonul pot aparea din diferite cauze, asa ca ar fi util sa incercam sa le identificam pentru a putea gasi o solutie.

In primul rand, as verifica daca microfonul este bine conectat la calculator si daca este activat in setarile de sistem. De asemenea, ar fi bine sa verifici daca exista vreun driver specific pentru microfonul tau, care poate fi instalat pentru a-l face sa functioneze mai bine.

In cazul in care ai incercat aceste lucruri si problema persista, ar fi bine sa verifici daca exista vreun program sau aplicatie care poate afecta functionarea microfonului. De exemplu, un program de tipul anti-virus sau de optimizare a sistemului poate bloca accesul microfonului la calculator.

In plus, ar fi util sa verifici daca exista vreo actualizare disponibila pentru castile tale Razer, care poate rezolva eventuale probleme de compatibilitate sau care poate imbunatati calitatea microfonului.

Daca incercati toate aceste lucruri si problema persista, ar fi bine sa contactati serviciul de asistenta al producatorului pentru a vedea daca exista vreo alta solutie sau daca este necesara repararea microfonului

| AlinCosty explică (pentru DjSannan):

Salut! Multumesc de raspuns, insa nimic de aici nu m-a ajutat sau probabil nu am stiut eu ce sa fac, iar probabil serviciul de asistenta ar dura o vesnicie, in concluzie nu stiu ce sa fac.
happy

| DjSannan a răspuns (pentru AlinCosty):

Îmi pare rău că sugestiile mele nu au ajutat.

O altă opțiune ar putea fi să încerci să instalezi software-ul de la producătorul microfonului pentru a vedea dacă există opțiuni suplimentare de configurare sau de diagnosticare a problemelor. De asemenea, poți încerca să cauți pe internet pentru soluții suplimentare sau să ceri ajutor în comunități online de utilizatori de echipamente de gaming.

Dacă problema persistă, poate ar fi mai bine să contactezi producătorul pentru a vedea dacă există opțiuni de reparație sau înlocuire disponibile pentru microfonul tău