| marshiu a întrebat:

am o mica nelamurire, de exemplu joc aprox 20 min farming simulator, tdu si altele, iar dupa aia incepe sa tureze cooleru de la procesor cu 2000rpm+ si cu un zgomot aiurea, cand de fapt la normal sta in 1079rpm. Mi la setat cineva din BIOS de la 2700rpm la 1079rpm. Un raspuns mai concret daca se poate, funda pentru raspuns.

1 răspuns:
| vladsoare a răspuns:

Salut!
Cooler-ul procesorului e setat pe "Auto" din bios. Rolul sau: creste turatia ventilatorului in functie de temperatura! Cu cat creste mai mult, cu atat ventilatorul se invarte mai tare pentru ca necesita o racire mai buna. Faza asta se intampla in load(cand te joci ceva, cand te uiti la un film - cu alte cuvinte, cand soliciti procesorul).