| luuuuux a întrebat:

Salut tpu.am o placa video Intel(r) g41 express chipset, cand dau la proprietati imi apare "total avaible graphics memory: 1278mb" si "dedicated video memory: 128mb".cum fac ca sa am la "dedicated" macar vreo 700 de mb?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poti sa ai si 8 GB la dedicated, G41 e un chipset video integrat EXTREM de slab si chiar nu conteaza cita memorie video ai. Ori iti iei placa video dedicata, ori schimbi toata cosmelia.

| DuDDy24 a răspuns:

Nu prea se poate. Placa video e integrata, are alocati 128 de mb din ram direct din bios (de aceea spune "128mb dedicated"), iar daca mai are nevoie windowsul ii poate aloca pana la 1278mb. Ai putea sa-i maresti capacitatea din bios (mi se pare la la cipsetul g41 poti sa maresti integrata pana la 512 mb), dar mai mult de 256 de mb nu se merita, iti zic eu...tu poti sa ii dai 512mb dar GPU e asa slab incat nu o sa-i foloseasca pe toti si iti mananca din ram degeaba.
Ce alte componente mai ai prin PC? Cred ca mai bine iti iei o placa video dedicata... am eu un Hd 6670 de 1gb pe 128 bit la 120 lei cu 2 ani garantie si toate accesoriilewinking