| AlhghgfgdgAlxfr a întrebat:

SALUT TPU!
am o problema.
Vreau sa invat sa programez si vreau sa stiu ce limbaj sa folosesc si vereau si codurile si spuneti programul exemplu notepad, ziceti-mi tot si unde gasesc saitul unde descarc acest program.
va rog dau funda

3 răspunsuri:
| MaverickSH a răspuns:

Si ce anume vrei sa programezi?
Site-uri web, jocuri, programe, antivirus etc.
Pentru siteuri trebuie sa stii HTML, MySQL, PHP si altele.
Pentru programe si jocuri trebuie sa stii C++.
Dar oricum daca vrei sa faci performanta iti trebuie facultate.

| Uraniu a răspuns (pentru MaverickSH):

Exact happy fara facultate poate el sa fie cel mai bun la programare... nici o firma serioasa nu o sa-l angajeze.

| dragondews a răspuns:

Ca sa programezi,sa dezvolti codarea pe partea de SOFTWARE, incepe cu Java si C++.
Poti sa codezi C++ in Microsoft Visual Basic si sa creezi programe(software).
Daca vrei ceva pe baza de HTTP, incepe cu HTML si PHP si termina cu XML.
Dar mai intai, intra la o facultate de IT si acolo inveti totul de la cap-coada.
Sunt si site-uri care te invata, dar nu garantezi pe ele asa cum garantezi pe profesori.
happy