| TheBlueDragon a întrebat:

Am si eu doua intrebari.1)Care este cea mai buna placa video pentru gaming si cat costa? si 2)Care este cea mai buna unitate pentru gaming?
Ce ar fi mai bine sa aleg pentru computer-ul meu? O placa video noua sau o unitate noua?
Multumesc!big grin

7 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

1) Momentan cea mai buna placa video pentru jocuri este GTX690 si ajunge pe la 4600 de lei
2) Cea mai buna unitate pentru gaming ar fi una care ar contine:
-Placa de baza cu chipset Z77 in caz ca vrei sa faci overclock la procesor(500 Lei)
-Procesor Intel ivy bridge i5 sau i7(desi nu e diferenta intre i5 si i7 cand vine vorba de jocuri)(1000Lei)
-Placa video GTX690
-4GB de rami DDR3 sau mai mult(100-200Lei)
-O unitate de stocare tip SSD pentru sistemul de operare care ofera timpi de raspuns mai mici din partea windows-ului si in plus, daca instalezi un joc pe SSD timpul de incarcare a jocului se va reduce semnificativ(400-500Lei)
-un harddisk de 1TB(1000GB) pentru stocare de date(jocuri, filme, etc)(400 LEI)
-O sursa de macar de 600W cu certifcare 80+ Bronze sau mai buna, pentru a oferi putere celorlalte componente(330Lei)
-O carcasa aerisita macar cu 2 ventilatoare(200-300)Lei
-DVD Writer(80Lei)

| Cuvântul1 a răspuns:

Cea mai buna ii nVIDIA gforce gtx 580, si ii injur de 2000 de ron, nu merita sa ti cumperi, mai bine iti cumperi un laptop nou.

| KingCobra a răspuns:

Cele mai bune placi video sunt AMD Random 1 sau 2 GB sau Gforce 1sau 2 GB. Nu sunt sigur dar cred ca sunt max 1 milion.
Acum cea mai buna unitate. Conteaza ce ai in ea, ca sa iti mearga jocurile noi bine iti trebuie minim 3 GB RAM, minim un processor de 3. 00GHz si minim o placa video de 1 GB.

| ScreamoTime a răspuns (pentru KingCobra):

AMD cele mai bune placi video? N-ai sa vezi. nVidia se p*** pe AMD tau la orice vrei tu.

| ScreamoTime a răspuns:

Eu iti recomand nVidia GTX560 Ti 2gb. Nu ai nevoie de mai mult, plus ca pretul nu este chiar foarte ridicat. Bafta^^

Răspuns utilizator avertizat
| YakaZammy a răspuns:

Cea mai buna placa video este Nvidea GeForce GTX Titan