| vasileion1996 a întrebat:

am si eu o intrebare!
Imi puteti spune va rog frumos care sunt temperaturile normale la:
1)placa video Asus radeon hd 5450 1gb 64 biti
2)racitorul de pe placa de baza Gigabyte GA EG 31MFS2
Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebari

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Mdah... NB-ul la 80 e destul de ok, nu crapa prea curind. Poti incerca sa pui un cooler pe el - http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/deepcool/nbridge-2/

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu exista "temperaturi normale" ca depind de airflow, de regimul de incarcare a sistemului si de temperatura ambianta. Daca nu iti trec de 80 de grade, e ok.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Am facut o improvizatie cu un ventilator de sursa sa racesc placa video si am scazuto cu app 40 grade, inainte avand 90.
Insa Northbridge-ul are 80 grade si nu stiu cum sa il racesc, imi poti da niste sfaturi s-au idei.TE ROG FRUMOS

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc de raspuns.
Dar sunt unele placi de baza ce au NB-ul destul de rece fata de al meu, de ce placa mea de baza are NB-ul asa de fierbinte cand joc jocuri?

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Pai si acest cooler il montez peste radiatorul de il am acum s-au il inlocuiesc?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Cind te uiti asa la el nu ti se pare evident ce ai de facut?
Depinde de la placa la placa si de la chipset la chipset si cum iti circula aerul prin carcasa. Uite, la mine are de regula de pe la 60 de grade in sus.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Acel cooler pe care mi-l ai aratat tu il pun in locul celui actual s-au il pun peste el?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

IN locul mosule, in locul! Doar de aia are radiator!

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Ok
MS mult de raspuns

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Nu as putea sa iuau un ventilator de carcasa?
Sa bata aeru spre radiator, ca nu as vrea sa ma incurc cu dezmembrarea pc

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Sint venturi mici pentru placa video/chipset, mai adecvate. Sau stai linistit pur si simplu... am avut 5 ani o placa de baza MSI cu radiator prost pe chipset din constructie. Imi statea in vreo 65 in idle si in load se ducea peste 80. Nu o mai am in calculator, dar inca e in stare de functionare.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

OK
Merci mult de tot pentru raspunsuri, insa eu tot vreau sa cumpar un ventilator pentru carcasa.
Imi poti spune daca acest ventilator e bun:http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/super-flower/sf-f102/

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Ce carcasa si unde vrei sa il pui?

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Vreau sa il pun pe carcasa pc-ului sa bata aeru spre northbreadge

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Spre ce? laughing
Daca vrei neaparat tambalau in casa, n-ai decit. E destul de bun SP ala.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Ok,merci mult de tot pentru toate raspunsurile prntru care mi le-ai dat

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Am uitat sa te intreb ceva
imi poti spune si mie niste programe foarte bune care sa imi arate temperaturile componentelor pc_ului?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

AIDA64, Sandra, PCWizard si multe altele.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Merci inca o data

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Cu placere.

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Mdah... NB-ul la 80 e destul de ok, nu crapa prea curind. Poti incerca sa pui un cooler pe el - http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/deepcool/nbridge-2/