| vasileion1996 a întrebat:

Salut,imi puteti spune de ce se incalzeste foarte tare placa video Asus ati radeon hd 5450 1 gb, 64 biti, gddr3.
Ajunge la temperaturi foarte mari, cand ma joc jocuri ajunge la 90 grade celsius iar cand stau pe net la 64 grade.
Imi puteti spune ce are si ce pot face VA ROG FRUMOS!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1) Ti-ai raspuns tu la punctul 2. Plus de asta, sansele sint foarte mici sa se arda, acuma orice panarama de componenta are protectie. Iti ajunge la 90 de grade, coboara automat frecventele si voltajul ca sa scada temperatura, iar tie jocurile iti merg si mai penal decit in mod normal.
3) Acceptabile, sint placi cu racire activa care trec de o suta. Am avut un X1950 Pro la care VRM-ul se ducea in 120 de grade inainte sa ii intre protectia si sa imi bage monitorul in stand by.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Aia nu e placa de jucat jocuri, una la mina. A doua la mina, are ventilator sau e cu racire pasiva? Daca ai carcasa ventilata prost, nu e mare fis, iar 90 de grade nu e asa de groaznic pentru o placa video.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

Am racire pasiva(cu radiator), dar totusi e prea mult 90

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Ai racire pasiva fiindca aia e o flasneta de placa pentru office/filme. Solutia ieftina - pune un ventilator pe ea sau un cooler care se baga in slot sub ea si scoate aerul din carcasa. Solutia mai scumpa - ia o placa video decenta pentru jocuri. Solutia moca - nu te mai juca.

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

1)dar daca nu imi iau ce s-ar putea intampla?, 2)daca exista posibilitatea sa se arda,? 3) pentru o placa video cu racire pasiva sunt normale temperaturile?

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

MUtumesc pentru raspunsuri
As vrea sa te mai intreb ceva.
Am o placa de baza Gigabyte GA EG31MFS2 si mi se incinde foarte rau racitorul(un racitor ce scrie Gigabyte pe el)ce as putea sa ii fac sa nu se mai incinda asa?
2)placa de baza are o tempperatura de 50 grade celsius
3)exista vreo posibilitate de adere a placii de baza?

| vasileion1996 explică (pentru KodrutZ):

MUtumesc pentru raspunsuri
As vrea sa te mai intreb ceva.
Am o placa de baza Gigabyte GA EG31MFS2 si mi se incinde foarte rau racitorul(un racitor ce scrie Gigabyte pe el)ce as putea sa ii fac sa nu se mai incinda asa?
2)placa de baza are o tempperatura de 50 grade celsius
3)exista vreo posibilitate de adere a placii de baza?

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

Pui ventilator pe el sau un radiator mai ca lumea, desigur. Probabil ca e vorba de Northbridge, rezista la temperaturi mai mari, stai calm.
2. Asa, si? A mea are vreo 43, dar cipul de control (northbridge+southbridge, ca e cu chipset B75) are 70.
3. Desigur. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru vasileion1996):

1) Ti-ai raspuns tu la punctul 2. Plus de asta, sansele sint foarte mici sa se arda, acuma orice panarama de componenta are protectie. Iti ajunge la 90 de grade, coboara automat frecventele si voltajul ca sa scada temperatura, iar tie jocurile iti merg si mai penal decit in mod normal.
3) Acceptabile, sint placi cu racire activa care trec de o suta. Am avut un X1950 Pro la care VRM-ul se ducea in 120 de grade inainte sa ii intre protectia si sa imi bage monitorul in stand by.