| cherychery a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu o placa video.A-si vrea sa imi cumpar una dar nu stiu de care sa imi cumpar pentru a fi compatibila cu pc-ul meu. Aici sunt specificatii-le pc-ului :

-placa de baza Hewlett-Packard 0A60H
-procesor Intel Pentium Dual CPU E2160 de 1.80 GHz
-memoria ram este ddr2 cred ca si placa de baza este tot ddr2 (cu toate ca nu-s sigur). Acum problema este: placa video trebuie sa fie tot ddr2? si daca are vreo legatura biti de la pc cu placa(am windows 8.1 pe 32 biti) placa trebuie sa fie tot pe 32 biti sau poate fi si mai mare? Va rog daca va pricepeti la calculatoare sa imi dati un sfat.

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Placa de baza are slot PCI-Express 1.0 ( deci vei putea monta orice placa video )

Nu ai specificat daca pc-ul tau este sff sau tower

Placa video nu are nicio treaba cu tipul memoriei ram!

Cu cat DDR-ul placii video este mai mare cu atat este mai performanta ( recomand GDDR5 )

Bitii placii video reprezinta latimea de banda! Cu cat are mai putini cu atat ii mai slaba ( recomand minim 128 biti )

Care este Bugetul tau maxim?

| cherychery explică (pentru CPAElites):

În jur de 200-250 lei.Crezi ca Placa Video Nvidia GT430 1GB DDR3 128 BITI sau Placa video Asus gt630 2gb 128 bits sau ar fi o alegere buna, adica le-ar suporta pc-ul? (repet nu nu pricep deloc la pc-uri), sff sau tower; adica?

| Anonimuserr a răspuns:

Vezi ca viitoarea placă video să fie compatibilă cu lpaca de bază.
Uită-te la specificațiile plăcii tă de bază șivezi ce PCI express are 16 2.0 sau 3.0.
Dacă placa ta de bază suportă DDR2 doar trebuie să o iei pe DDR3 și nu 3.
Vezi ce placă de bază ai.

| cherychery explică (pentru Anonimuserr):

Am spus placa de baza este Hewlett-Packard 0A60H acesta este modelul ei dar nu gasesc ce mi ai spus tu PCI express 16 2.0 sau 3.0 asta nu imi spune.