| bogdan2091 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de steam si de pc. Daca imi reinstalez windows-ul (reformatez), de la 0, jocurile de pe steam daca le instalez iarasi, trebuie sa iau totul de la 0 (achivementuri, story mode-ul etc)?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Achievemturile raman deblocate permanent. Unele jocuri suporta si salvare cloud steam, si cand le reinstalezi poti continua de la salvarea steam. Eu personal le salvez sub forma de arhiva si le pun pe dropbox. E cel mai sigur laughing

| bogdan2091 explică (pentru Wr3nch):

Si cum fac sa imi raman salvate sa numai trebuiasca sa le iau de la capat?

| Wr3nch a răspuns:

Descarci Winrar si il instalezi. Dai click dreapta pe folderul cu salvarile si dai pe create archive *apare numele folderului* apoi o copiezi pe stick sau unde vrei. Cand reinstalezi intri unde ar trebui sa fie salvarea, copiezi arhiva, dai click dreapta si extract here.

| bogdan2091 explică (pentru Wr3nch):

Eu o sa-l duc undeva sa mi-l faca, ca trebuie sa ii faca mai multe nu doar sa reinstalez windows-ul, nu il reinstalez eu personal, de aia intrebam, ziceam ca e o alta metoda sa fac ceva din steam sau sa-i spun omului acela sa-mi stearga absolut tot in afara de steam sau asa...mai trebuie si curatat pe interior si mai multe chestii dar il si reformatez sa fie ca nou

| SilviaDulcik a răspuns:

Achievements rămân.
Depinde de joc, dacă stochează salvările pe cloud sau nu.

| Bernardus a răspuns:

In general Steam-ul salveaza salvarile in Cloud

| bogdan2091 explică (pentru Bernardus):

Ar fi bine....nu am asa multe jocuri, dar totusi, nu vreau sa le iau de la capat...