| Razvan002 a întrebat:

SALUT TPU, am si eu o intrebare pentru voi.e cam grea laughing as vedem cine stie: deci: eu sunt in clasa a-11-a pe profil mate-info si as vrea sa ajung sa lucrez in domeniul Game Programming ( Programarea Jocurilor) dar faza este ca..nu sunt asa de as la matematica / fizica si etc..doar de maxim 8 la bac. stiu lucra destul de bine in C/C++ dar intrebarea este: trebuie sa fiu bun la fizica si la Matematica adica sa fiu as pentru a merge mai departe la o facultate buna de info pe profil de programare gaming sau ceva de genu.dau funda cel mai bun raspuns.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai linistit, poti sa devii programator foarte bun fara nici o facultate. Cunosc cazuri, nu vorbesc din auzite.

| Andrei7520152 a răspuns:

Intre timp te poti apuca de modding la un joc care te pasioneaza (unul pe care o cunosti foarte bine). nu implica limbaje de programere C++, dar am invatat ceva scripting construind level-uri in jocuri (operation flashpoint cold war crisis si UnrealEd 2.0 in special). e distractiv

| Andrei7520152 a răspuns:

Apropo, nu stiu daca exista un profil gen 'programare gaming', dar sigur gasesti ceva in domeniul limbajelor de programare la faculta. Conteaza sa fi bun la mate nu doar ca sa inveti limbaje de programare ci sa intri la mate-info, unde se cere multa matematica. apropo de jocuri, de ce e musai sa lucrezi pentru cineva? mai bine construiesti un joc online de pe care poti face bani frumosi

| neros a răspuns:

Nu trebuie sa stii tot
e de ajuns sa stii lucrurile de baza si restul vine la tine
si da trebuie sa ai niste medii bune ca sa intri la o facultate buna
daca ai niste medii rele nu prea o sa gasesti facultati bune

| Rosian_Adrian_1985 a răspuns:

Matematica ajuta de la un anumit nivel, pentru programare de jocuri complexe o sa ai nevoie si de ceva fizica (jocuri 3D, etc). Ca limbaje de programare C++, C, Lua, ASM, Python sunt cateva dintre cele mai folosite. Uita-te la Lua, exista un framework numit Love pentru joculete simple.