| Anaser a întrebat:

am si eu o problema cu un laptop Acer Aspire 5738ZG.Am reinstalat windowsul astazi si am instalat toate driverele pentru internet si restul.Dar am o problema mare... cand vreau sa ma conectez retelele de router nu apar. Am router wireless si tot e pregatit.Pe calculator internetul merge dar cand bag cablul de la internet ( RDS ) in laptop nu merge doar pe cablu, adica cand il scot nu mai merge internetul ( RDS-ul ).Am cautat pe internet si am vazut ca sunt mai multi oameni cu aceasta problema, nu am gasit raspunsul.Cine ma poate ajuta, ajuta-ti-ma va rog. Dau panglica.

Răspuns Câştigător
| IAmTheLegendary a răspuns:

Dacă nu îți merge cablul (firul de net cand il scoti), trebuie sa suni la acei oamenii de la RDS...Eu asa am facut (am cablu fara wierless)
Așa dar problema era de la fir si mi la inlocuit si ei au umblat la Control Panel!
1.Dai la Network and Internet!
2.Network And Sharig Center (click)
3.Dai pe Setup a new concetion
4.Click pe setup a new network si cam atat ca eu nu vreau sa-mi stric netul.

Fara supi happy

3 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Problemele cu drivere si conexiunea.
Instaleasati driverul la calculator si o sa mearga la fel si de la net.
Mergea perfect inainte sa instalezi windowsul asa ca trebuie sa reinstalezi DRIVERUL, DRIVERUL Network si la audio ca sa iti mearga.
Ai un link cu driverul calculatorului.(Nu-i obligatoriu sa alegi ultima versiune ca la unele nu prea ii merge bine mai tarziu).(Si n-ai zis ce fel de sistem ai (cel mai bun este nVIDIA creste performanta unui calculator cu 446% la toate testele facute).
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
Driver Ace daca folosesti aceasta placa.
http://www.roportal.ro/download/ati_vga_driver_aspire_1350_449.htm
Driverul audio (nu stiu ce fel de windows ai reinstalat (7, 8, Xp, vista) ai o lista iar tu alegi si dai pe download.
http://drivers.softpedia.com/downloadTag/Realtek+Audio+Driver
Iar aicea este unul pentru Driverul de Internet merge pe sistemul de operare (Windows).[Xp, 7, 8, ].
PS:Sansele sa mearga pe Vista sunt de 50%.
http://www.freedownloadsplace.com/......Controller
Dupa ce ai instalat o sa iti mearga (netul RDS nu cere mari modificari).
Si aicea ai link pentru setarea la Wirelees daca nu stii.
http://suport.romtelecom.ro/......e-wireless

| Mihail2020 a răspuns:

DjGreenGirl
Daca nu stii cum se face Netul de la RDS iti zic eu.
Start=Control Panel=Network Connections
In dreapta dai click pe Create a new connection.
1 Si iti apare un ecran dai Next.
2 Connect to the Internet-Next.
3 Set up my connection manually-Next.
4 Alegi o optiune Daca ai prin modem alegi prima daca ai router RDS PPOE alegi a doua daca ai conexiune DSL SAU LAN alegi a treia.

Conexiunea care ti-o fac ei de la RDS este.
Connect using a broadband connection that requires a user name and passowrd=Next.
5 ISP Name (rds) fara paranteze.
6 Scrii Userul name si parola de la router.
Il ai si in contract userul si parola care nu trebuie facute publice.
Userul...
Password...
Confirm password...
Next.
Bifezi Add a short to this connection to my desktop.
Si iti apare un short pe desktop=Finish.
Iti va aparea Connect rds.
Userul...
Paswword...
Bifezi Save this user name and password for the following user.
Bifezi a doua bulina.
Anyone who user this computer.
Dupa accea dai Connect.
Si se conecteaza.

Poate iti apare o fereastra rds Properties.
Sau te duci Start=Control Panel=Network Connection=rds=Properties=Options.
Si debifezi cele doua de sus.
Display progress while connecting
Prompt for name and password, cerficate, etc.
Si dai OK si gata ai conexiune la RDS.

| VladGH a răspuns:

Hei, sunteti o multime cu probleme de calculator, dar cind spuneti problema, nu mentionati ce fel de Windows aveti. Copie din calculator in laptop totul ce este in sectiune Internet Protocol.